HABERLER
Giriş Tarihi : 01-07-2020 23:25   Güncelleme : 01-07-2020 23:25

2020 kurban bayramı 1. günü ne zaman? Kurban nasıl kesilir?

2020 Kurban bayramı ile ilgili tüm bilinmeyenler. Kurban bayramı ne zaman başlıyor, kurban nasıl kesilir. Kurban kimlere farz kimlere vaciptir?

2020 kurban bayramı 1. günü ne zaman? Kurban nasıl kesilir?

2020 yılı büyük ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarının açıklanmasını bekleyen vatandaşlar en ucuz kurbanı nasıl bulurum diye şimdiden araştırmaya başladı. Diyanet işlerinin ve hayır kurumlarının kurbanlık fiyatları açıklamaları da dört gözle beklenir hale geldi.

2020 kurban bayramı 1. Günü ne zaman?

2020 kurban bayramı arefe günü 30 temmuz Perşembe günüdür.

2020 Kurban bayramı 1. Günü 31 temmuz Cuma günü, 4. ve son günü de 03 temmuz pazartesi günüdür.

Kurbanın önemi nedir?

Kurban ibadeti, Allah’ın rızasını kazanmaya, O’na yakınlaşmaya vesile olan bir ibadet olması açısından biz Müslümanlar için çok önemlidir.

Bir hayır işi olan Kurban kesmenin, bazı Müslümanlara ise vacip olduğunu söyleyelim.

Peki kurban kesmek kimlere vaciptir?

Akıl sağlığı yerinde ve bülüğa eren ve nisap miktarı mal varlığı olan Müslümanlara vaciptir. Temel ihtiyaçlar ve borçlar düşüldükten sonra 80,18 gr altın değeri kadar para veya mal varlığına sahip olan vatandaşların kurban kesmesi vacip olmaktadır.

Not: zekatta olduğu gibi nisap miktarı üzerinden 1 yıl geçme zorunluluğu yoktur.

-Karı kocanın mal varlıkları ayrı ayrı değerlendirildiği için her ikisi de kurban kesmek durumunda kalabilir. Hanefiler için böyledir. Şafiler için ise birinin kesmesi yeterlidir.

Yolcu (seferi) olanlara kurban vacip mi?

Yolcu olanlar yani seferi olanlar kurban kesmekle mükellef değildir. Haa, eğer kurban keserse kurbanı makbul değildir denilemez. (Ama, bayram günlerinde seferiliği bitenlerin kurban kesmesi gerekir. Yani kurbanın 4 gününden her hangi bir gününde evine geri dönerse işte o zaman kurban kesmesi gerekir.

Bayramda Kurban ne zaman kesilir?

Bayram namazını kıldıktan sonra, Hanefi mezhebine göre 3. Gün akşamına kadar kurban kesilebilir. Şafi mezhebine göre kurban 4. Günün akşamına kadar da kesilebilir.

Kurban kesilirken hangi dua okunur? Tekbir nasıl getirilir?

3 defa‘Bismillahi Allahü ekber’ diye tekbir getirilir ve aşağıda manasını yazdığımız ayetler okunabilir.

De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163)

Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)

Not: Hanefi mezhebine göre; ‘Bismillah’ demeyi kasten bilerek söylemezseniz o kurban yenmez. Şafi mezhebine göre ise böyle bir risk yoktur.

Bayıltarak kurban kesilir mi?

Kesilecek kurbana eziyet etmeden kesmek gerektiği için narkoz veya diğer benzeri yöntemle şokla bayıltarak kesmek diyanete göre caizdir. Ancak, bayılan hayvan ölmeden önce mutlaka kesilmesi gerekir. Şayet, hayvan şokun etkisiyle ölürse, o zaman kurban geçerli olmaz ve eti de yenmez. Kısaca; kesilmeden önce hayvan canlı olması gerekir.

Kurban namazı kaç rekattır? Veya kurban namazı varmıdır? Nasıl niyet edilir?

Bilinenin aksine kurban namazı diye bir namaz olmadığı için, kurban kesen kişi, Allah bu kurbanı kesmesini lütfettiği için O’na, nimetin şükrü olarak iki rekat nafile namaz kılabilir. Yani; namaza niyet ederken ‘niyet ettim 2 rekat kurban namazı kılmaya’ denmezÇünkü , böyle bir namaz yok. O zaman kurban kestikten sonra namaz için nasıl niyet edilir? Şöyle; ‘niyet ettim Allah rızası için nafile namaz kılmaya, döndüm kıbleye, kıblem Kabe’ diyerek niyet edilir ve sonra ‘Allahu ekber’ diyerek eller kulaklara götürülüp namaza başlanabilir.

Migros, A101 ve CarrefourSA gibi market zincirleri kurban hissesi dağıtarak kurban bayramından önce bu hisselerin fiyatlarını yayınlarlar. Yayınlandığında, bu konu güncellenecek ve ‘2020 kurban hisse fiyatları ne kadar?’ Konusu altında burada bu fiyatları görebileceksiniz. Bu arada, hisse fiyatları büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere farklı farklıdır.

Diyanet İşlerinin açıklamasına göre, yurt içi kurban vekaleti 975 tl, yurt dışında ise kurban vekaleti 825 tl olarak belirlenmiş durumda. www.tdv.org ve bagis.tdv.org internet sitelerinden vekalet verip kurban kestirebilirsiniz. Bu sayede dünyanın bilmediğiniz her hangi bir yerindeki Müslüman kardeşlerinizi hem sevindirmiş olursunuz hemde kurban vazifenizi gerçekleştirmenin huzurunu yaşarsınız.Ayrıca kurbanınızı kesilirken de canlı video ile izleyebilirsiniz.

Allah kurbanınızı kabul etsin. İnşaallah.