Haberler
Giriş Tarihi : 23-06-2020 11:37   Güncelleme : 23-06-2020 11:37

Apple TV 4K tvOS 14 güncellemesiyle artık YouTube içeriklerini 4K oynatacak

Apple TV 4K popüler akıllı tv kutusu uzunca süredir kullanıcılarından büyük tepki çeken soruna çözüm buldu.

Apple TV 4K tvOS 14 güncellemesiyle artık YouTube içeriklerini 4K oynatacak

Apple TV 4K ile YouTube videolarının 4K kalitesinde oynatılamama sorunu yeni gelen güncelleme ile ortadan kalktı. TVOS 14 yazılım güncellemesiyle Apple ekosistemindeki büyük bir hayal kırıklığı da tarih olmak üzere.

WWDC 2020 etkinliklerinde tvOS 14 yazılım güncellemesi de duyuruldu. Apple'ın akıllı tv kutusuna gelen güncelleme ile birçok özellik yeni baştan geliştirilirken özellikle YouTube içeriklerinin 4K oynatma desteğinin olmaması en büyük hayal kırıklıklarından birisiydi. WWDC etkinliğinde tvOS güncellemesi sunumunda aslında bahsi geçmeyen ancak oldukça önemli bir özelliğin de kullanıcılara sunulacağı kesinleşti. tvOS 14 güncellemesinin önizleme detaylarında görülen görselle birlikte YouTube videolarının önümüzdeki sonbaharda tvOS 14 yazılımının cihazlara yüklenebilmesiyle 4K olarak görüntülenebileceği kesinleşmiş oldu.

Apple TV 4K cihazında şu an halihazırda YouTube uygulaması, UHD 4K videoları bile maksimum olarak 1080p çözünürlükle kullanıcılara sunuyordu. Bunun nedeni olarak da Apple'ın YouTube'un 4K için kullandığı sistem olan VP9 kodlamasını sistemlerine eklememesi olarak biliniyordu.

apple tv 4k tvOS 14 güncellemesi

Apple TV 4K ile YouTube Videoları 4K İzlenebilecek

Önümüzdeki sonbahar aylarında yeni iPhone modellerinin duyurulmasıyla birlikte kullanıma sunulacak olan tvOS 14 yazılım güncellemesi ile Apple TV 4K cihazındaki YouTube uygulamasından 4K UHD videolar izlenebilecek.

Apple bu güncelleme ile ilgili olarak "sadece yeni YouTube videoları" için 4K desteğinin bulunacağı notunu görsellerinde duyurmuş. Hal böyleyken belki YouTube tarafından da eski 4K içerikleriyle alakalı bir güncelleme planlanabilir gibi görünüyor.

Apple'ın macOS sistemleri için getirdiği macOS Big Sur güncellemesinde şu an Safari tarayıcısında da yer almayan YouTube 4K desteğiyle ilgili bir yenilik veya düzenlemeden bahsedilmiyor. Yani Safari önümüzdeki dönemde de 4K YouTube içerikleri oynatamayacak gibi görünüyor.