Mobil
Giriş Tarihi : 13-08-2019 12:37   Güncelleme : 13-08-2019 12:37

Arma 3 oyununa göz attık

2013 yılında Windows, Linux ve MacOS platformuna çıkış yapan Bohemia İnteractive oyunu olan ARMA serisinin son oyunu ARMA 3 oyunculara gerçekçi savaş deneyimini sonuna kadar yaşatacak gibi görünüyor

Arma 3 oyununa göz attık

2013 yılında Windows, Linux ve MacOS platformuna çıkış yapan Bohemia İnteractive oyunu olan ARMA serisinin son oyunu ARMA 3 oyunculara gerçekçi savaş deneyimini sonuna kadar yaşatacak gibi görünüyor.

Öncelikle oyunun grafiklerini, seslerini ve atmosferini ele alarak söze başlarsak kendimizi 2030’lu yıllarda geçen bir savaşın ortasında buluyoruz. Oyunda TPS yani 3.bakış açısı ve FPSyani 1.bakış açısı ile ilerleyebiliyoruz. Bu durum günümüz oyunlarında özellikle battle royal oyunlarında sıklıkla karşımıza çıkan ve artık aşina olduğumuz bir durum lakin ARMA 3’ün 2013 yılında çıktığını hatırlatmakta fayda var. Çıktığı yıldan itibaren binlerce oyuncuya hitap eden ARMA 3 grafikleriyle de öne çıkmayı başarıyor. Oyundaki detaylar ve gerçekçilik esas alındığında bizlere keyifli dakikalar yaşatıyor. Gerek çatışma esnasında silahların sesleri yüzünde kulağınızda oluşan o çınlama, gerek patlayıcılar ve hatta üstünüzden geçen uçakların üstünüzde hissettirdiği baskı bizlere o anı yaşıyormuşuz duygusunu iliklerimize kadar hissettiriyor.

Grafik ve atmosferden bahsetmişken oyunun bize sunmuş olduğu hikaye bazında sayılabilecek görevlerden oluşan oyunun mekaniklerini ve oynanışını kavrayabileceğiniz senaryolardan oluşan tek kişilik modu da mevcut. Bu modda su altı olsun havada olsun, bu tür durumlarda ne yapmanız gerektiğini anlatan öğretici ufak bilgiler de var. Örneğin oyundaki sevdiğim özelliklerden biri olan atış sırasında silahın tutukluk yapması. Eğer bu durum çatışmanın ortasında başınıza geldiyse vay halinize! Bu tür ufak aksiliklerin yanı sıra oyunda karşılaşabileceğiniz çok fazla durum var. Hatta yaralanan arkadaşınızın yaralarını sararak kanamasına müdahale edebilir, onu çatışma bölgesinden sürükleyerek ya da sırtınızda taşıyarak çıkarabilirsiniz. Yaralanmak, kan kaybetmek, ağrınızın olması, yorgunluk gibi bir sürü faktörün bulunduğu ARMA 3 gerçekçilik konusunda sınırları bir hayli zorluyor. Haritalar ise yine tahmin edeceğiniz üzere gerçek engebe ve bayırlardan oluşan, yıkıntı şehirler, ormanlar gibi detayları barındırıyor. Boyut olarak ise yürüyerek gidemeyeceğiniz kadar büyük mesafelerden oluşuyor. Havadan, karadan ve denizden araçlarla hedefe ilerlemeniz gerekiyor. İsterseniz oyun atölyesinde bulunan haritaları da oyununuza ekleyip keyifle oynayabilirsiniz.

Oynanışa gelecek olursak oyuna istediğiniz şekilde modlama yapabiliyoruz. Bu tür bir oyuna modlanabilirlik getirilmesi oyun zevkini kat kat artırıyor. Bir Türk olarak şunu söyleyebilirim ki bu tür bir oyunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsil etmek ve şanlı birimlerimizin birinde asker olarak o hissi yaşamak ayrı bir gurur kaynağı. Oyuna istediğiniz kadar silah, teçhizat, araç, birlik yaması yaparak neredeyse istediğiniz her şeyi elde edebiliyorsunuz. Oyunun multiplayer yani çok oyunculu kısmına gelicek olursak bizleri KOTH (King of The Hill), COOP, Team Death Match, Survival, RPG, Escape gibi onlarca oyun modu mevcut. İster bir COOP sunucusuna girip ekip arkadaşlarınızla birlikte düşmanın karargahına operasyon yapın, ister takımınızla birlikte belirtilen bölgeyi ele geçirmeye çalışın. Oyunda sıradan FPS oyunlarında olmayan fakat gerçek bir savaşta karşınıza çıkabilecek her şey düşünülmüş. Diğer oyunlarda olduğu gibi kaç merminizin kaldığı veya canınızın kaç olduğu gibi detayları oyunda göremezsiniz. Bunun için yaralı bir yeriniz var mı buna bakmalı veya mermi durumunuzu Ctrl+R kombinasyonu ile kontrol etmelisiniz.

Son olarak silahlardan ve araçlardan bahsederek tanıtıma burda son vermek istiyorum. Oyunda hava,kara ve su üstü ve su altı olmak üzere araçlarımız mevcut. İster bir botla çıkarma yapabilir, isterseniz de kendi uçağınızın pilotu olarak düşmanın üstüne bomba yağdırabilirsiniz. Oyunun kendi desteklemiş olduğu DLC yani ekstra eklentilere de belirtilen ücreti ödeyerek sahip olabilirsiniz. Oyunda aklınıza gelebilecek her türlü silah ve aracı bulabilirsiniz. Oyunun kendi saf halinde olmayan silah ve araçlara ise DLC alarak veyahut başka kullancıların yapmış olduğu modları indirerek erişebilirsiniz. Steamd esunulan ARMA 3 emsalleri gibi ücretli bir oyun. Oyunun fiyatına gelecek olursak Türkiye’de 99₺ fiyata sahip olan ARMA 3 bu tür büyük bir yapıt olarak makul sayılabilecek bir fiyata sahip. Güzel bir indirim yakalayarak oyunu yarı fiyatına hatta daha da makul bir fiyata satın alabilirsiniz.

Özetleyecek olursak ARMA 3 oyunseverlere uçsuz bucaksız bir gerçekçi savaş deneyimini sonuna kadar hissetirecek bir yapıt. Sizler de bu heyecana ister tek başınıza isterseniz arkadaşlarınızla birlikte ortak olabilirsiniz.