BLOG
Giriş Tarihi : 14-10-2019 22:07   Güncelleme : 20-06-2020 02:03

Hangi Rüyalar Çıkar?

Sizce gördüğünüz hangi rüyalar gerçekleşir? İşte yanıtı?

Hangi Rüyalar Çıkar?

Rüyalar kimi insan için hayatın vazgeçilmezleri arasında iken, kimisi için ise belki yılda belki de ömürde bir kez dahi ya görülüyor ya görülemeyebiliyor. Aslında rüyaların manevi boyutu kadar beynin REM mekanizması ile de ilgisi var ve bu durum rüya görmeyi etkileyebiliyor. İşte manevi boyut, REM mekanizması ve tesadüfler eşliğinde hangi rüyalar çıkar sorusunun ayrı ayrı cevabı.

Manevi Boyutta İrdeleme

Rüyalar, inananlara göre manevi mesaj veya ilahi ikaz ya da müjde olarak yorumlanabiliyor. Kimi insanlar, rüyayı görür görmez sabah uyandığında yaptığı ilk şey, internette rüyasının anlamını öğrenmek oluyor. Rüya tabiri kitaplarını veya sitelerini araştırarak rüyasının veya rüyasına benzer anlama gelebilecek bir rüyanın anahtar kelimelerini girerek anlamını öğrenen kişiler, ya kendilerini mutlu hissediyor ya da karaları bağlayabiliyor. Oysa ki; Peygamberlerin rüyası dışında hiçbir rüya tam olarak ilahi mesaj veya müjde anlamına gelmemeli. Bununla amel etmemek gerekir. Birgün çok mükemmel bir rüya görürken, ertesi gün çok kötü bir rüya görülebilir. Bu, bir manası ile kötü, bir manası ile iyi anlama gelebilir. Peki böyle bir durumda, siz hangisine inanırsınız? Kaldı ki bu rüyaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini beklemek, hem kendinize hem de sağlığınıza zarar verebilir.

REM Mekanizması

Sabah yaşadığınız bir olay veya birkaç gün önce yaşadığınız, duyduğunuz bir durum, belirli bir eşiği geçtikten sonra, rüya olarak karşınıza çıkar. Bilimsel olarak kanıtlanan REM, uykunun 4. Safhasıdır ve bu safha, rüyanın görüldüğü andır. Bu süre kimisine göre birkaç saniyede gerçekleşebildiği gibi, kimisinde birkaç saat, kimisine göre ise hiç olmayabilir. Bu durumda, REM eşiğini geçmek ve rüyaya dönüşmesini sağlamak için, yaşanan olayın gerçek anlamda travmatik veya heyecan verici olması gerekir. Sıradan bir olayın da REM’i baskıladığı söylenebilir ama bu çok düşük bir ihtimaldir. REM uykusundaki rüyalar genellikle bilinçaltının dışa vurumu olduğu için çıkma yani gerçekleşme olasılığı çok düşüktür.

Tesadüfi Gerçekleşmeler

Rüyalar, kimi zaman tesadüfen, herhangi bir manevi veya maddi anlam yüklenmeden gerçekleşebiliyor. Bu durum, ne kişinin kendi alameti farikasından ne de başka bir durumdan kaynaklanmaz. Tamamen deja vu tarzı bir tesadüftür. Bu da kişinin sürekli o şeyi düşünmesi ve doğal oluşumunun etkisinden kaynaklanmasındandır. Doğal olan da er ya da geç gerçekleşir.