MOBİL
Giriş Tarihi : 21-09-2019 08:52   Güncelleme : 18-06-2020 23:33

Knight Online Sona mı Geldi? Bir Knight Online hikayesi

Bir nesli çürüten oyun. 90 lı çocukların efsane oyunu. 2003 2012 arasında Türkiye 'nin en çok oynanan MMORPG oyunu ve şuanki tüm MMORPG oyunlarının Atası olarak gösterilmektedir.

Knight Online Sona mı Geldi? Bir Knight Online hikayesi

Uğruna insanların gasp yaptığı, gecelerce uyumadığı, pc başında açlıktan ölenler, bir item uğruna seks teklif eden kızlar. Evet Knight Online. Kurucuları ve geliştiricileri Mgame Corporation (Patent ve Lisans) ve geliştirmeye dahil olan Noah System‘dir.

Knight Online ilk olarak Knight Empire olarak 2002 de demo sürüm olarak piyasaya çıktı.  O zamanlar maksimum 65 level olarak görünüyordu. 15 ekim 2002 tarihinde K2 Network tarafından İstanbulda bazı İnternet cafelere Launcher kurulumu yapıldı. 10 Aralık 2002 tarihinde ise oyun Tüm Türkiye ‘ ye dağıtıldı.

Knight Empire ve ilk beta sürümü yayınlandı. Betada sadece Ares serverı vardı. Beta bitip tam sürüm e geçince Ares Dies ve 1 aralıkta ise Xigenon serverları geldi.

Yıl 28 ekim 2003 ( Piana Breth ) karlı olmustu artık ve ( 7 SİNS ) diye bir yer acılmıstı belli aralıklarla hangi ırk keserse o gidiyor bilirsiniz zaten.. 2007 yılında gelecek olan Bifrost canavarlarının denemesi yapılıyordu.

Ve 2004 yılına geldiğimizde Knight Empire, bugünkü adını almıştı. Knight Online !
Her sunucunun bir alt sunucusu var iken  iki sunucuya çıkardılar. Oyun popülerliğini artırıyor. Türkiye ‘ de gün geçtikçe oyuncu sayısı çoğalıyordu.
Moradon a Mastadon  ve Gloypodont gibi yaratıklar geldi. Dokunana tek atıyordu hatırlarsınız ????

Ocak 2004 de civciv bugu kalktı 30 lvl de patlıyordu parayı al giyin kusan Luferson veya EMC koş.
Oyunda yapılan ilk hile ve bug girişimi Türklerden gelmişti. 3 kişi arasında trade yolu ile item çoğaltılabiliyordu. Oyun un bu açığı karşısında yayıncı WİZGATE oyunda bir Notice yayınladı.

” Now our game players who want to take advantage of the correctness of Cookie Cheats prohibited such things as the game” !!!
(Artık Oyunumuzda Çerez Hile Gibi Şeyleri Oyun Hatasından istifade yararlanmak isteyen oyuncular yasaklanacaktır -Kısacası Oyunda Hile yapan banlanacaktır.)

K2 Network bu dupe yi öğrenince güncelleme yaparak patch atlatır. Lakin farklı yollardan dupe devam etmektedir. Daha sonra K2 Network,  WIZGATE ile yollarını ayırma kararı alır.

Tarih 11 mart 2004 ı gösterirken oyun yavaş yavaş çözülüyordu +4 +5 cleaver +3 fp bulmuş direk cz ye inen Çılgın Türkler o haliyle golem dönmeyi dener başarılı olur.

Not: Arastırdığım kadarıyla GOLEM in nasıl exp verıdıgnı sadece yabancılar biliyor du tabı Çılgın Türkler öğrenince 20 30 level iken bile gelenler olmuştu. • ESLANT yeni canavarlar ve yeni Bosslar geldi Level sınırı 45’ti.

Knight Online Türkiye’de atılım yaptı

Tabi ki o zamanlar Türkiye ‘ de online oyun kategorisinde fazla para harcanmazdı. Türkler işin hep en kolayına kaçar hile ve bug bulmaya çalışırlardı. O zamanlar yabancı oyuncular , Türk oyunculardan fazla idi. Yabancı oyuncular 63 65 level ve zamanın full itemi ile dolaşırken. Türkler 50 level e kasınca kral olduklarını düşünürlerdi

2005 e girdik sabah internete geldıgımızde ”Moradonda yuruyen kardan adamlar vardı ” ( Hatırlarsınız) onları kesip içinden çıkanı kırdırıp kardan adama dönüşüyorduk.

Oyun artık inanılmaz bir kitleye sahiptir. Dünya çapında en çok oynanan online oyun kategorisin de zirveye çok yaklaşmıştır. Mevcut serverların oyuncu fazlalığını kaldıramaması sonucu oyundan düşmeler ve kopma lar yavaş yavaş meydana gelmeye başladı.

Bunun üzerine 25 mart 2005 de Beramus, 11 Temmuz 2005 tarihinde ise Chyper serverlarını açtılar. Özellikle bu dönemlerde internet cafeler de sadece Knight Online oynandığına şahit olanlarımız vardır. Chyper serverından sonra bazı cafe  sahipleri geceleri oyuncuların charlarını kasarak para kazanmaya başladılar. Bunun  sonucunda Msn Koxp ortaya çıkar. Yavaş yavaş  Goldbar satışları da cafelerce başlamıştır.

K2 Network bu olayı duyduktan sonra hız kaybetmeden 24 Kasım 2005  tarihinde Olympia serverını açar. Olympia serverı ile gelen patch de artık serverlar 3 alt sunucuya sahiptirler. (Ares1 Ares2 Ares3 gibi)

2006 yılına girdik. Level sınırı 70 e çıkarılmıştı. 20 mart 2006 tarihinde Edana serverı geldi. 30 haziran 2006 da  Manes,  31 Temmuz 2006 da Pathos, 22 kasım 2006 da Logos geldi. 1 yılda tam 4 sunucu. Knight Online tarihinin altın çağını yaşıyordu. Boss eventler Cadılar bayramı etkinlikleri bu dönemde başladı.

Cafelerde çılgınlarca char kasan gençler, Ölümüne Goldbar satan cafe sahipleri vardı. Gözümüzü Ko ile açıp Ko ile kapatır olmuştuk.

Tarih 11 aralık 2006 sabahını gösteriyordu. Oyuna girişler kapalı idi. Proxy dns değiştirme fayda etmıyordu. Herkes de bir beklenti ortalıkta bin bir türlü komplo teorileri vardı. Yaklaşık 1 hafta boyunca kimse oyuna girememişti.

Oyun bambaşka bir güncelleme ile geri döndü. Eslant sınırı 60 a çıkarıldı. Rebirth itemleri geldi. Moradon değişti. Felankor Ring oyuna dahil edildi. Yeni Lunar War (Savaş haritası ). Np sistemleri ve simgeleri değişti. Sanki oyun baştan yaratılıyordu, evet güncellemenin adı FİRE DRAKE !

Knight Online yükselme döneminde olduğu tarih

6 Mart 2007 tarihinde Ronark , 31 Temmuz 2007 tarihinde  Girakon, 11 Kasım 2007 tarihinde ise Akara serverı geldi.

(Kişisel düşüncem, Knight Online‘ın zirveyi yaşadığı senedir.)

2007 yılında KOXP diye bir şey çıktı. Kendi kendine otomatik atak yapan bu makro dalga dalga büyümeye başladı. Koxp, Koxper gibi kavramlar ortaya çıktı. Kişisel düşüncem de de söyledim, oyunun zirve yaptığı senedir diye, koxp çıktıktan sonra oyun düşüşe geçti diyebiliriz. Artık yavaş yavaş koxpun etkisini görebiliyorduk. K2network bu çılgınlığa çözümler üretiyor patch ler atlatıyor lakin durduramıyordu.

Son 2 senede 7 server çıkaran Knight Online Usko, 2008 yılına geldiğimizde  21 mart 2008 de Carnac East/ West adı altında tek bir sunucu çıkarabilmişti. Çıkarılan bu sunucunun diğerlerinden bir farkı vardı. Carnac sadece Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Avustralya için açıldı. Yavaş yavaş Yabancı oyuncu sayısı düşmeye başlamıştı. Koxper Türkler oyunu ele geçirmişti. K2 bunun için bu şekilde bir önlem aldı fakat faydası olmadı.

21 Nisan 2009 tarihinde İonia, 16 ekim 2009 da Kronos gelmişti. Oyun yayıncılığını artık Gamerfirst üstleniyordu. Knight Online nın çöküşünü hazırlayan ve hızlandıran yayıncı kuruluş, Gamerfirst. Bu tarihte koxp maksimum seviyesine ulaşmıştı. Cz, ardream , emc ve luferson da  uçan okcular ve pristler herkesi oyundan yavaşca soğutmaya başlamıştı. Gamerfirstin oyun politikası tamamen para kazanmaya yönelikti. Öyleki bu dönemde premium karşılığı ban açma etkinliği bile düzenlenmişti.

2009 yılından 2012 yılına kadar oyuna server gelmedi. Serverlarda ki gözle görünür azalma, bir devin çöküşünün habercisi idi. Gamerfirst 10 kavonoz bal 100 TL tarzında saçma sapan 1000 ibex pot 500 atack scroll 400 cash gibi saçma saçma noticeler geçmeye başlıyordu. Oyunda başlayan dupe furyası almış başını gitmişti. +7 sini hayal ettiğimiz. Raptor shard gibi itemlerin +9 ları çıkmıştı. 2012 yılının sonlarına doğru Beterr isimli Knight Online oyuncusu Gamerfirst ile iş birliği yaparak Türk oyunculara +9 item satmaya başladı. Tabi bunu gizliden yapıyordu. Oyun allak bullak olmuştu. O sene tam bir kaos yılı idi. Belkide oynayan oyuncuların yarısının oyunu bıraktığı dönemdir.
2012 yılına geldiğimizde Mgame yayıncı kuruluş olarak Euko serverına yayıncılığı verdiği NTTGAME şirketine USKO nun tüm yayıncılık haklarını verdi. NTT Game oyun yayıncılığını aldıktan sonra k0xp ile savaşmaya başladı. Bu zamana kadar olan bir GM ile konuşmak hayalken, bu zamandan sonra NTT Game in kendini sosyal medya ya açması ile oyunda büyük değişiklikler oldu. Report ve ticket sistemleri geliştirildi. forum.nttgame üzerinden insanların şikayetlerini dile getirebilmeleri sağlandı. O dönem oynayanlar bilir saatte 3 4 sayfa ban atılıyordu.

Knight Online Artık ticaret alanına döndü

Bir süre sonra Euko kaldırıldı tüm serverlar europa adı altında usko ya getirildi.
Oyun artık eskisi gibi değildi. 10 15 yaşlarında beş parasız oynayan çocuklar , artık 20 25 yaşlarına gelmiş ve bu işin ticaretini yapıyorlardı. Gb kasıp satanlar, item alıp satanlar, milyarları oyuna dökenler hatta bu oyundan ailesini geçindirenler bile vardı.
Artık oyun tamamen Türk serverına dönüşmüştü. Oyunda tek tük yabancı bulabiliyorduk. O eski ”party pls ” , ” add pls ” gibi ingilizce sözler yavaş yavaş unutuluyor, ALL CHAT den türkçe konuşuluyordu. Tamamen benimsemiştik oyunu. NTT Game oyuncuların Türk olduğunu bildiği için Türkiye ‘ de bir ofis kurdu ve Türk çalışanlarını dahil etti. Türklere özel bir çok jest yapsada Ntt Game, oyuncu sayısının düşmesine engel olamadı.
Oyuncuların sadece pk atabileceği private serverlar açıldı. Örnekleri ; eukopvp , myko …
Tbl ler ortaya çıktı, manasız ve bekleme süresiz skiller kullanılabiliyordu.
Ntt game, oyuncu azlığından dolayı server ları birleştirme kararı aldı . Önce alt sunucular ardından server birleştirmeleri geldi. Daha sonra birleştirdikleri serverları tekrar birleştirdiler. Sonunda aşağıdaki tablo ortaya çıktı
Athena + Atilla = Ares
Resurrection + Ephesus = Dies
Anatolia + Atlantis = Gordion
Helios + Titan + Europa = Europa
Gaia + Asgard = Gaia
Destan
Orion
Tarih 3 Eylül 2015 i gösterirken Midgard adında yeni server açıldı. Ntt game Tbl hilelerinin tamamen ortadan kalkmasını sağladı. OTP sistemini getirerek Hack olaylarının önüne geçmeyi kısmen de olsa sağladı. Ama oyuncu kaybını önleyemedi.
Yıl 2018 ve Knight Online artık ne yapsa kaybettiği oyuncuları kazanamıyor.
Bir zamanlar 20 milyon oyuncuyu bünyesinde barındıran bir oyunun şuan ki Dünya geneli oyuncu sayısı 100.000 sayısını geçmiyor. Bir dev yıkıldı. Knight Online Bitiyor…