Mobil
Giriş Tarihi : 21-09-2019 18:11   Güncelleme : 18-06-2020 23:30

League of Legends Oyun içi terimler

League of Legends Oyun içi terimleri bu haberimizde..

League of Legends Oyun içi terimler

League of Legends oyuncuları için hazırlamış olduğumuz bu terimler sayesinde oyuna daha adapte olacak ve anlayacaksınız.. Knight Online ‘ ı bıraktıktan sonra MMORPG oyunlarda en çok beğendiğim oyun diyebilirim. Aramızda yeni başlayan yada League of Legends terimleri ni bilmeyen arkadaşlar var ise bu konu tam size göre.

Öncelikle League of Legends Terimleri ne koridor safhasından başlayabiliriz.

LANE : Koridor demektir. Sihirdar vadisinde 4 faklı koridor bulunur. Bunlar ;

TOP : Üst koridor  demektir. Ayrıca bu koridora tek oyuncu gittiği için solo da denmektedir. Eğer koridorları karıştırıyorsanız. Baron a yakın olan koridor olarak aklınızda tutabilirsiniz ( Haritada Yeşil ile gösterilen kısım)

MİD : İngilizce olarak Middle nin kısaltmasıdır. Orta anlamına gelir. Adındanda anlaşılacağı gibi orta koridor dur. ( Haritada Kırmızı ile gösterilen kısım )

JUNGLE : Aslında koridor diyemeyeceğimiz tek alan dır. Jungle kelime anlamı olarak orman demektir. Oyun başında ormanda kasan oyuncudur.

BOT : İngilizce olarak Bottom lane den gelmektedir. Alt koridor demektir. Ejder ‘ e yakın olan koridor olarak aklınızda tutabilirsiniz. ( Haritada Mavi ile gösterilen kısım )

LEAGUE OF LEGENDS ŞAMPİYON TERİMLERİ ;

ADC : İngilizce olarak Attack Damage Carry ‘nin kısaltmasıdır. Carry nin kelime anlamı taşıyıcı, taşımaktır. Adc dediğimiz şampiyonlar uzakcı ve saldırı gücü taşıyıcısı olan menzilli , hasarı düz vuruştan çıkaran şampiyonlardır. ( Örneğin ; Jinx , Vayne , Ashe )

APC : İngilizce olarak Ability Power Carry ‘nin kısaltmasıdır. Yetenek gücü ile beslenen taşıyıcı şampiyonlar için kullanılan terimdir. Genelde orta koridor oyuncuları tercih edilir. ( Örneğin ; Orianna, Azir , Le Blanc )

SUPPORT : Bot lane de Adc ‘nin kasmasına yardımcı olan, kelime anlamı olarak destek anlamına gelen şampiyonlardır. Koridorda minyon kesmez ve Saldırı gücü taşıyıcısının ( ADC )  yardımcısıdır. ( Örneğin ; Alistar , Blitzcrank , Morgana )

JUNGLER : Ormancı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere jungle yapan bir şampiyon ormandaki yaratıkları keserek güçlenir ve 3 koridordan birine baskın yaparak takım arkadaşlarına yardımcı olur.

GENEL LEAGUE OF LEGENDS TERİMLERİ ;

FARM : Minyonlara farm denmektedir. Her ne kadar kelime anlamı tarla olsa da, minyon kesme işine farm denilmekte.

FEED : Bir oyuncunun rakip takıma sürekli ölme durumuna feedlemek denir. Sürekli ölen oyuncu feedlemiş olur.

BACKDOOR : Rakip takım başka bir bölgede iken boş olan koridorda hızlı bir şekilde farm yaparak ilerleme durumu.
GG : Good Game ‘ in kısaltılmışıdır. İyi oyundu anlamına gelir.

CD : Cooldown demektir. Bekleme süresi anlamına gelir. Herhangi bir yeteneğinizin bekleme süresini ifade eder.

FOCUS : Takım halinde karşı rakipten tek bir hero ya odaklanmak, öldürmeye çalışmaktır.

PROXY FARM : Kendi minyonlarınız rakip kuleye dayandığı sırada, rakip kulenin arkasından gelen rakip minyonları kesme durumudur.

KİTE : Sürekli kaçarak damage yemeden rakibe vurma eylemidir.

PUSH : İngilizce olarak tıklama anlamına gelir. Herhangi bir koridorda minyonları hızlıca keserek. Koridoru push lamış olursunuz.

TP : Teleport ‘un kısaltmasıdır. Işınlanma anlamına gelir.
ZONE : Şampiyonlarımızın mevcut görüş alanıdır. Haritadaki kararmamış  alan için kullanılır.

KS : Kill Steal ‘in kısaltmasıdır. Düzgün bir ifade ile Kill çalmak da diyebiliriz.

SKİLL : Oyunda Q W E R tuşları ile kullandığınız yeteneklere skill denir.

COMBO : Skillerin ard arda kullanılması durumuna combo denir.

ELO : Derece demektir.
GANK : Jungle pozisyonunda oynayan ormancınızın koridor safhasında size yardım etmek için gelmesidir.

SUR : Surrender ‘ ın kısaltılmasıdır. Teslim olmak anlamına gelir.DODGE : Karşı rakibin herhangi bir yeteneğinden refleks ile kaçma eylemidir.
WP : İngilizce olarak Well Played in kısaltmasıdır. İyi oynadınız anlamına gelir. Genelde yenilen takım karşı takıma söyler.
FİRST BLOOD : İlk kan demektir. Oyunun ilk kill ‘i anlamına gelir.

GL : Good Luck demektir. İyi şanslar anlamına gelir.
AFK : Away From Keyboard ‘ ın kısaltılmasıdır. Kelime anlamı olarak Klavyeden uzak anlamına gelir. Oyuna girip basede bekleyen yada oyundan düşen oyuncular için kullanılır.BASE : Şampiyonların doğduğu yer ve item aldığı yerdir.
ITEM : Oyunda şampiyonlar için aldığımız tüm eşyalara item denir.ELOBOOST : Bir oyuncunun başka bir oyuncunun hesabı ile o kişinin dereceli oyundaki sıralamasını yükseltme amacıyla, tekrar edecek şekilde ve kasıtlı olarak oynamasıdır.
SKİN : Şampiyonların üzerinde bulunan kostümlere verilen ad.
IP : İtibar puanı. İtibar puanları ile League of Legends mağazasından şampiyon yada rün alabilirsiniz.
LP : Lider Puanı demektir. Bu puanı dereceli oyun kazandıkça elde edebilirsiniz. 100 LP biriktirdiğinizde bir üst derece için elemelere girmeye hak kazanırsınız.
RP : Riot puanı. Bu puanı reel para ile alabilirsiniz. Reel para ile aldığınız RP ler ile League of Legends mağazasından şampiyon yada şampiyonlarınız için kostüm totem gibi eşyalar alabilirsiniz.