BİLİM ve TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 20-06-2020 00:22   Güncelleme : 20-06-2020 00:22

MacBook Pro ile MacBook Air USB sorunu ile gündeme geldi

Apple'ın güvenliği ile ün yapmış dizüstü bilgisayar modeli olan MacBook, yeni bir hata ile gündeme geldi.

MacBook Pro ile MacBook Air USB sorunu ile gündeme geldi

Apple'ın 2020 model MacBook Pro ile MacBook Air modelleri, bir önceki serilerde olduğu gibi büyük bir heyecanla kullanıcıları tarafından satın alındı. Özellikle bu yıl tasarımsal olarak da değişiklikler yapılan MacBook Air modeli büyük bir kesim tarafından beğenilirken son dönemde hem Pro hem de Air modelleri ile ilgili bazı sıkıntılı yüksek sesler çıkmaya başladı.

MacBook Pro ve Air Modellerinde USB Sorunu Mu Var?

Özellikle Reddit üzerinde son dönemde MacBook Pro ve Air ile ilgili birçok yeni konular açılmakta. Özellikle bu yeni model MacBook'larda USB sorunlarının yaşandığı birçok kullanıcı tarafından dile getirilmesiyle yeni bir tartışma daha alevlenmiş oldu. USB Type-C dönüştürücüleri aracılığıyla USB 2.0 bağlantıları yapılan MacBook'ların birçok işlemde donduğu veya işleme cevap veremediği iddia edildi. Sorunun USB Type-C dönüştürücüden kaynaklandığı düşünülse de farklı markaların da dönüştürücüleriyle aynı sorunlar gözlendi.

Özellikle USB 2.0 bağlantısı sonrası yaşanan mouse ve klavyelerde donma problemlerinin tartışıldığı platformlarda, Elgato firması tarafından da bir açıklama yapıldı. Bazı Elgato ürünleriyle kullanılan USB 2.0 bağlantı halinde de aynı sorunların yaşandığı belirtilirken bu sorunun nedeninin MacBook Pro ve Air modellerinde yer alan USB 2.0 hızının Type-C bağlantı hızına göre oldukça düşük olmasından kaynaklandığı açıklandı.

Şimdilik Apple kanadından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ancak USB sorunlarının sebebinin USB 2.0 cihazların USB 1.1 olarak algılanması nedeniyle yaşandığı düşünülüyor.