MOBİL
Giriş Tarihi : 01-08-2020 20:37   Güncelleme : 01-08-2020 20:37

Microsoft Cortana için Veda Vakti Geldi

Microsoft Cortana sanal asistanı mobil dünyadan çekildi. 2021 yılından sonra Microsoft Cortana desteği son buluyor.

Microsoft Cortana için Veda Vakti Geldi

Windows 10 duyurulduğu zaman,artık bilgisayarımızla konuşacağımız bir sanal asistan ile tanışmıştık. Microsoft Cortana adı verilen sanal asistan, sadece bilgisayarlarla sınırlı kalmadı. Bilgisayarlardan mobil platforma geçti. 

Siri sanal asistanı, Google Asistan, Amazon Echo gibi rakiplerine kafa tutarak mobil dünyaya da giriş yapan Cortana, bir türlü istediğini alamadı. Mobil dünyada Siri ve Google Asistan daha fazla ilgi çekti ve Microsoft sanal asistanı geri planda kaldı. 

Microsoft Cortana Mobil Cihazlardan Çekiliyor 

İşte bu bir başarısızlık olarak adlandırılabilir. Diğer sanal asistanların önüne geçemeyince Microsoft konuya ilişkin bir karar almak zorunda kaldı. Buna göre yeni alınan kararda artık sanal asistan desteği geçerli olmayacak. Mobil platformlardan sanal asistan tamamen çekilecek.

 

Android ve iOS için geçerli olacak olan karara göre 2021 yılından sonra telefonlarda Cortana kullanılmayacak. Firma sadece mobil dünya için aldığı kararla da kalmadı. Bunun yanında, Harman Kardon için verilen sanal asistan desteği de, 1.nesil Surface için verilen sanal asistan desteği de çekilecek. 

Tabii şu ana kadar bu ürünleri almış olan kullanıcılar için de bir özür hediyesi olacak. 1.nesil Surface kulaklık alanlara 25 dolar, Harman Kardon Invoke alanlara ise 50 dolar hediye çeki sunulacak. Böylece sanal asistanın geri çekilmesi sonrasında özür dilenmiş olacak.