BİLİM ve TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 26-07-2020 16:14   Güncelleme : 26-07-2020 16:14

NASA, Mars'ın En Net Görüntülerini Bir Arada Sundu

NASA, Mars yüzeyinde çekilen en net görüntüleri 4K video olarak paylaştı. Mars'ı hiç bu kadar yakından görmediniz.

NASA, Mars'ın En Net Görüntülerini Bir Arada Sundu

NASA'nın en fazla araştırdığı gezegen sorulacak olursa cevap çok belli. Direkt olarak cevap Mars olacak. Ay üzerinde çalışmalar yapıldı. Güneş'e yeni bir araç gönderildi. Uzay gök cisimleri sürekli inceleniyor. Tüm bunlar tamam ama Mars'ı incelemek ve bir şeyler keşfetmek için yapılan yatırımlar en önde geliyor. 

Yüzey inceleme, hareket arama çalışmalarında bulunmak üzere NASA'nın gezegene göndermiş olduğu 3 aktif araç var. Curiosity, Spirit ve Opportunity uzay araçları hala gezegeni incelemekte. NASA bu incelemeler konusunda genelde şeffaf davanıyor. Gezegen hakkında elde edilen veriler paylaşılırken, diğer bölümde çekilen görseller yayınlanıyor. 

NASA, Mars Görsellerini 4K Olarak Yayınladı 

Bu kez araçlar tarafından çekilen yeni görseller ElderFox Documentaries tarafından tek tek detaylandırıldı ve yapılan çalışma sonrasında 4K görüntülerden hazırlanmış olan bir video yayınlandı. 

Gerçek görüntülerden hazırlanan video, bu zamana kadar Mars için paylaşılmış en net, en gerçekçi görüntüler olabilir. 10 dakikalık videoda özel olarak isimlendirilmiş olan bölgelerin fotoğraflarını görmekteyiz. 

Gezegenin yüzeyi hakkında da önemli bilgiler veren çalışma, ne denli kapsamlı bir araştırma yapıldığını da kanıtladı. Tespit edilen kraterler, geniş yüzeyler bir bir video içerisinde yer alıyor. Kızıl Gezegen için önemli bir veri paylaşımı olarak gösterebileceğimiz videonun devam çalışmaları da gelecektir.