Gündem
Giriş Tarihi : 19-06-2020 13:31   Güncelleme : 19-06-2020 13:31

PKK'nın Yeni Kandil'i Sincar Ateş Altında! Teröristler Cehennemi Yaşıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Pençe-Kartal Harekatı ile tüm hedefler 58 dakika içinde imha edilirken yeni kara harekatı için hedef Yeni Kandil olarak bilinen Sincar.

PKK'nın Yeni Kandil'i Sincar Ateş Altında! Teröristler Cehennemi Yaşıyor

Kuzey Irak'ta son bir haftadır yürütülmekte olan Pençe Kartal adlı hava harekatı ve bu hava harekatı tarafından destekli olarak yürütülen kara harekatı Pençe Kaplan, istihbarat birimleri tarafından elde edilen PKK karargahları ve güzergahlarına darbe üstüne darbe vuruyor. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından deşifre edilen örgütün yeni Kandil olarak gördüğü Sincar bölgesindeki yapılanmanın yer aldığı hedeflerin koordinatları ve bu bölgelerin hangi amaçlarla kullanıldıklarının bilgileri TSK ile düzenli olarak paylaşıldı.

OPERASYON İÇİN SAHADAN VERİ AKIŞI ARTTI

TSK'ya ulaşan tüm bilgiler ve İHA'lar tarafından sağlanan veriler sonrası PKK'nın yeni yapılanma şeması da ortaya çıkarılmış oldu. Ardından elde edilen bütün hedefler Pençe Kartal harekatı ile Hava Kuvvetleri tarafından 58 dakikada imha edildi. Kandil, Karacak, Sincar, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk'ta PKK'nın eğitim alanları, mühimmat depoları, haberleşme altyapılarıyla ilgili bina, sığınak, depo ve mobilizasyonu yerle bir edildi. Komandoların Irak kuzeyindeki operasyonlarına yakalanmamak için Haftanin'de siviller arasına karışan teröristler ile Suriye üzerinden Sincar'a, oradan Haftanin'e gönderilen teröristlerin bölgede artan varlığının etkili istihbarat çalışmalarıyla tespit edilmesi üzerine ise Haftanin'e karadan operasyon safhasına geçildi.

SONRAKİ HEDEF YENİ KANDİL SİNCAR!

Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan, istihbarat yoğun bir harekat olarak öne çıkıyor. Uçaklarla bombalanan 81 hedefin 3'ü, İHA görüntüleri üzerine ani operasyonla vuruldu. Pençe-Kartal'ın ertesi günü Gara'da anlık istihbaratla elde edilen verilerin hızla değerlendirilmesi sonucu savaş uçakları ani bir harekatla bu kez o bölgeyi bombaladı. Nokta operasyonlarının önümüzdeki süreçte artaracak devam edeceği belirtiliyor. Pençe-Kaplan'ın nihai hedeflerinden olan Sincar-Haftanin ve Sincar-Kandil bağlantısı kesildikten sonra TSK'nın yeni kara harekatı için temel hedef ise Sincar. Irak kuzeyindeki terör varlığını yok etmek ve Türkiye'ye sızmaları engelleme hedefi doğrultusunda Suriye kuzeyinden Irak kuzeyine terörist akışının kesilmesi zaruri olarak görülüyor.