BLOG
Giriş Tarihi : 13-10-2019 01:45   Güncelleme : 21-06-2020 02:48

R10, Güvenli Giriş Sistemine Geçti

Popüler webmaster forumu R10, iki adımlı güvenli giriş sistemini kullanmaya başladı.

R10, Güvenli Giriş Sistemine Geçti

Türkiye’nin en saygın webmaster portallerinden biri olan R10, birçok kez güvenlik açığı vermesi ile gündem olmuştu. Daha önce bu güvenlik açıklarından kaynaklı olarak, birçok kullanıcı mağdur edilmişti. Kullanıcılar, doğru kullanıcı adı ve şifrelerini girmelerine rağmen, sürekli olarak hata almaktaydı. Bu duruma sebep olan açıklara bakıldığında, güvenli giriş sisteminde belirgin bir zaafın olduğu görülmüştü. Şikayetler ve sorunlar o kadar arttı ki; site yöneticileri bunun için gereken adımı attı ve R10 platformunu eskisinden daha güvenli hale getirdi.

Güvenli Giriş Sistemi Nedir?

Güvenli giriş sistemi, 2 farklı protokollü giriş sistemidir. Daha önce sisteme girdiğiniz IP adreslerini eşleştiriyor ve ardından 5-10 saniye içerisinde gerçek kişi olup olmadığınız algılanıyor. Elbette sistem bunu otomatik olarak yapıyor ama bunun için güçlü algoritmaları da kullanarak doğrulama sistemini de aktif hale getirebiliyor. Bu durumda, doğrulama ekranındaki resimleri tıklamanız istenebiliyor. Bu güvenli giriş sistemi sayesinde, artık daha güçlü koruma imkanı sağlanmış oldu.

Two Factor Login Nedir?

Sistemin adı aslında tam olarak Two Factor Login, yani 2 adımlı güvenli giriş sistemi. Şimdilik sistemde Google Authenticator kullanılıyor ve güçlü bir koruma sağlıyor. Ama ilerleyen dönemlerde herhangi bir problem çıkması durumunda SMS ile de doğrulama yapılabiliyor. Elbette bunun için R10 kullanıcılarının bir an önce SMS onayını almaları gerekiyor. Bu onay, aynı zamanda sistem kurtarmasının yanı sıra hesap kurtarması açısından da son derece önemli.

Eğer akıllı cihazınızda R10’a giriş yapacaksanız; bu durumda Google Authenticator yüklemeniz gerekecek.