BLOG
Giriş Tarihi : 08-10-2019 19:46   Güncelleme : 08-10-2019 19:46

Sosyal Davranış Deneyleri

İnsanoğlu teknoloji gelişince, hayvanları ve bitkileri araştırmayı bıraktı kendini araştırıyor

Sosyal Davranış Deneyleri
İnsanoğlu teknoloji gelişince, hayvanları ve bitkileri araştırmayı bıraktı kendini araştırıyor. Kim neye ne tepki verir, kadınlara nasıl yaklaşılır. İnsanlar nerede nasıl davranır. Bir erkek ne düşünür, bir kadın nasıl düşünür. Dünya nüfusu 7 milyar evet. Yüzlerce ülke, binlerce şehir,  farklı toplum algıları mevcut. Her topluluğun geçmişe ait bir töresi, aileden gördükleri ve çevresine verdikleri tepkiler var. Sosyal davranış deneyleri bunları araştırmak için ortaya çıktı. Günümüzde sosyal davranış deneyleri teknolojinin gelişmesiyle kitaplarla ve yazılı metinlerle sınırlı kalmadı. Artık devir değişti. İnsan üzerindeki sosyal deneyler, yine insanoğlunun birbirlerinin tepkisini ölçmeye yönelik yapılıyor. Artık öyle bir hal aldı ki , şu kesim yada şu toplumu geçin, kişiler hakkında bile ne düşündüklerini tahmin edemez olduk. İnsan çevresine ayak uyduruyor ve sürü psikolojisi güdüyor. Bu doğru olabilir ama yinede insanoğlunun sağı solu belli olmaz diyelim :) Sosyal davranış deneyi nedir nasıl yapılır ? Günümüzde videolarla yapılıyor. Görsel algının tavan yaptığı bu dönemde en doğrusu da bu olsa gerek. Türkiye ' de yıllardır erkeklerin kullandığı bir söz vardır. Abi ''kadın milletini anlamıyorum '' derler. Evet Türk kadınlarını bende anlayabilmiş değilim. Bu sadece Türk Kadınlarına ait sanırım. Anlamak amaçlı bu konuda sosyal davranış deneyi yapılabilir. Unutmayın insanoğlu bugünlere merak ederek geldi. Tüm problemlerin çözülme amacı, yeni icatlar ve keşifler tamamen meraktan.. Tamam aklınıza kötü şeyler getirmeyin :) Sosyal Davranış deneyleri insan odaklı davranışlarını açıklar dedik. Hangi insan hangi duruma nasıl tepki verir. Asıl soruda budur. Birkaç deneyde insanların neye nasıl tepki verdiklerini görebiliriz. Örneğin bir kadının göğüsüne kamera yerleştirerek  erkeklerin tepkisini ölçmesi sosyal davranış deneyidir. Karşı cinsin bu tepkisini merak eden hanımefendi güzel bir video ortaya çıkarmış.

https://www.youtube.com/watch?v=gBy10UH_MDU

Peki ya topluluk ? İnsanoğlu topluluk halinde yaşar. Peki kalabalık yerlerde insanların davranışları nasıldır ? İstanbul da insanların Metrobüsü kaç saniyede doldurduğunu sizler için çektim. Acaba bir metrobüs kaç dakikada dolar diye düşünürken güzel bir video çıktı. Neyse ki bu video Çin de çekilmedi :)

https://www.youtube.com/watch?v=p6ITS-pu6vs

İnsan davranışlarını en çok etkileyen faktör tabi ki eğitimdir. Gelişmiş toplumlar da insanların kendilerine ve çevrelerine karşı olan  davranışları daha medenidir. Fakat her ne olursa olsun bir insanın geçmişinde aldığı bilgi birikimi ve yaşayarak kazandığı edinimler, insan hareketlerinin yönlenmesinde başlıca unsurdur.