Haberler

Huawei Satışları Durdurulamıyor

Huawei ve ABD Arasında uzun bir süre soğuk rüzgarlar esmesine rağmen Huawei Satışları engellenemedi.

ABD başkanı Trump’ın politikası bile firmayı durdurmaya yetmedi. Trump engeline rağmen şirketin satışlarındaki yükseliş devam ediyor.

Firma tarafından yapılması planlanan lisans anlaşmasının, ABD hükümeti tarafından kabul edilmediği ve güvensizliğin iki taraf için de devam ettiği ortaya çıktı. Hâlbuki başkan Trump, bu tür isteklerin hemen yerine getirileceği sözünü vermişti.

Amerika tarafından daha önce de Ticaret Bakanlığı aracılığıyla Huawei kara listeye alınmış, ABD firmalarının bu şirketle çalışması engellenmişti. Bu nedenle Huawei cihazlarının, Android ve Google ile erişimi kısıtlı bir hale gelmişti. ’u takip eden ve onu geçmek için büyük bir savaş veren şirket için bu durumun büyük bir sorun olduğu kesin.

Hükümete Kamuoyu Baskısı Gelmişti

Uluslararası baskılar nedeniyle ABD hükümeti, vermiş olduğu karardan geri adım atmış ve bazı şirketlerin Huawei ile çalışabileceğini açıklamak zorunda kalmıştı. Ancak Reuters raporuna göre, şirket tarafından bekleyen 50’nin üzerinde lisans başvurusunun bulunduğu açıklandı. Bu durum, hükümetin baskısını hala kaldırmadığı ve ulusal riskin sürdüğü şeklinde yorumlandı.

Bütün baskılara ve engellemelere rağmen şirketin payını artırması ise gözden kaçmadı. Gartner analiz enstitüsü, engel sonrasında dünya genelinde satışların sert şekilde düşüş gösterse de Çin satışlarının yüzde 31 civarında artış gösterdiğini açıkladı. Huawei, toplam olarak 58 milyon akıllı telefon satışı ile yüzde 13.3’lük payını yüzde 14.8’e çıkarmayı başarmış durumda. Samsung ise 75.1 milyon cihaz satışı ile pazar payını yüzde 20.4’e yükseltti. Samsung’un daha önceki payı ise yüzde 19.3 idi.

Finansal açıdan da kendisini geliştirdiğini ifade eden firma, her türlü engele rağmen gelirini yüzde 23 oranında artırdığını açıkladı. Veriler hakkında konuşan kurucu Ren Zhengfei, şu anki durum hakkında ise herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Turan YALI

Teknoloji alanında edindiğim bilgi ve araştırmalarla Teknogaste.com okuyucularının karşısındayım!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla