Bilim ve Teknolojiİnternet

Huawei ve Malezya Arasında Dev İşbirliği, İmzalar Atıldı

ABD’ye rağmen dünyaya 5G hizmeti vermeye devam eden Çin’in en önemli teknoloji gücü Huawei ile Malezya arasında dev iş birliği. Daha önce de yazılarımızda bu konuya atıfta bulunarak, AB ve Uzak Doğu ülkelerinin birçoğunun Çin ile bu bağlamda temas kurduklarını ve yakında 5G teknolojisini sunacaklarını belirtmiştik. Nitekim bu bağlamda ilk ciddi ve net adım Malezya’dan geldi. Buna göre Malezya, tüm 5G alt yapılarını, Türkiye’deki yap-işlet-devret modeline benzer bir şekilde Huawei Coorporation’a yaptıracak. Bu dev işbirliğinin maliyeti de dudak uçuklatıyor. İşte detaylar.

Anlaşmaya Bizzat Başbakan Mahathir Muhammed Katıldı

Bu dev işbirliğinin ne kadar önemli olduklarının farkında olan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ülkenin İdari başkenti durumundaki Putrajaya’da bulunan Başbakanlık Ofisi’nde, Huawei yetkilileri ile özel görüşme yaptı. Ardından da karşılıklı protokol imzaları atıldı. Buna göre; 5G teknolojisine geçiş aşamasında, aralarında ekipman, hizmet ve teknik destek gibi tüm aşamalar, anlaşma maddelerine eklendi.

Başbakan Mahathir Muhammed’e göre bu iş birliği, sadece teknolojiyi etkilemeyecek ve aralarında tarım, sağlık ve üretim gibi onlarca sektör de bu iş birliğinden pozitif olarak etkilenecek.

Ülkenin resmi telekomünikasyon şirketi konumundaki Maxis, bir Türk girişimci ve mühendis olan Gökhan Öğüt tarafından yönetiliyor. Toplantıya katılan Gökhan Öğüt de, bu başarılı anlaşmanın her alanda güçlü bir Malezya yaratacağını ifade ediyor. Öğüt’e göre, en yakın zamanda 6G için de Çin ve Huawei ile bir karşılıklı iş birliği anlaşması yapmayı planlamak, önümüzdeki süreçte çok önemli bir adım olacak.

Yaklaşık 10 Milyar Dolar Ayrılacak

Bu teknolojiye 2020’nin ikinci çeyreğinden itibaren başlanacak ve bitiş süresi ise 6G’ye göre şekillenecek. Bunun için 10 milyar dolarlık bir kaynak ayrılmış durumda ve bunu Çin hükümeti yap-işlet-devret modeli ile sunacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı