Haberler

Huawei’den 5G Hakkında Atılım

Çin kökenli bir şirketi olan ’den bazı açıklamalar geldi. Kurucusu olan Ren Zhengfei tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin gelişimine son derece önem verdiği özelliklerin başında gelen 5G teknolojisi için bazı adımların atılması bekleniyor. Bu adımların başında ise batılı şirketlere bu teknolojinin satılması geliyor. İnternet üzerinde de dolaşan bilgilere bakıldığında batılı şirketlere bu teknolojinin satılması için girişimlere başlanması bekleniyor.

ABD ve Çin Gerilimi

ABD ve Çin arasında uzun zamandır devam eden ekonomik ve siyasal kriz nedeniyle birçok şirket etkilenmek zorunda kaldı. Bu şirketlerden bir tanesi de Huawei’dir. Belki de en çok zarar görenlerden bir tanesi demek daha doğru olacaktır. Şirketin ürettiği modellerde Google kullanımı yasaklanmıştı. Üstüne bir de ticaret yapmak isteyenlerin lisans almasının zorunlu hale getirilmesi isteniyordu.

5G’nin Satışı

The Economics adlı dergiden çıkan haberlere göre Huawei kurucusunun sahip oldukları 5G teknolojisini satmak istedikleri ortaya atıldı. Asya pazarına hakim olan bir firma olmalarından dolayı artık farklı pazarlarda da bulunmak istediklerini açıkladılar. Sahip oldukları teknolojinin patent ve lisans gibi birçok yasal düzlemde de kendilerine ait olmasını sağlamak için adım atacaklarını da duyurdu. Bu sayede yapılan ödemeler ile teknolojisini garanti altına almak isteyen şirket ardından da satış için harekete geçmeyi planlıyor.

Alıcıların Özgürlüğü

Teknolojiyi satın alan kişilerin tüm kaynakları ve kodları değiştirme şansı olacağını da söylediler. Şirketten şuan için bu teknolojiyi almak isteyen herhangi bir firma bulunmuyor. Batılı şirketlerin bu konuda adım atması ve teknolojiyi alması da bekleniyor. Bunun için ne kadar bedel ödeneceği konusunda ise henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. ABD ile gerilimin her açıdan olumsuz etkisi olması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla