Haberlerİnternet

Instagram’dan Zorbalığa Karşı Önlem!

Sosyal medyanın bu kadar çok hayatımıza girmesinden dolayı beraberinde çok fazla şeyde hayatımıza girdi. Bunlardan biride siber zorbalıktır. Siber zorbalık günümüzde pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Instagram bu tehlikenin farkında olduğunu yaptığı yeniliklerde belli etti. Instagram, siber zorbalık yapan insanların hesaplarını onlara fark ettirmeden kısıtlıyor.

Sosyal ortamlarda ki online bir şekilde gerçekleştirilen zorbalıklara karşı mücadele etmek isteyen Instagram bu konuda ki ilk somut adımları atıyor. Geçen Çarşamba yayınlanan “Kısıtla” adı verilen özellik, çevrimiçi zorbalığa karşı mücadelede yardımcı olacak. Haberimize konu olan bu özellik, temmuz ayında bu günlere kadar test aşamasındaydı.

Fotoğraflarınıza Yaptığı Yorumları Kimse Göremeyecek!

Instagram'dan Zorbalığa Karşı Önlem!
Instagram’dan Zorbalığa Karşı Önlem!

Instagramın “Kısıtla” özelliği ile gönderilerinize bu kişilerden gelen yorumlar diğer kullanıcılar tarafından okunmasını engellemenize izin veriyor. Kısıtlanan kullanıcılar sizin Instagram’da çevrimiçi olduğunuz zamanlarda göremiyor ve size gönderdikleri mesajları okusanız dahi okundu bildirimini göremiyorlar. Ancak bazı durumlarda bu kişinin yorumu gözüksün isterseniz, yorumun üzerinden gösterime izin ver diyebiliyorsunuz. Pace üniversitesi bünyesinde profesör ve dekan yardımcısı olan Randi Priluck, son zamanlarda sosyal medya üzerinde ki insan davranışlarını inceliyor ve konu hakkında “Instagramın bir çaba sergilemesi, hiçbir şey yapmıyor olmasından daha iyidir. Ancak ne kadar verimli olacak?” dedi.

Engellemekten daha güvenli

Pew’un 2018 tarihinde yaptığı bir araştırmada Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan gençlerin yarısı, çevrimiçi ortamlarda diğer insanlara taciz ve zorbalık yapıyor kâr amacı olmayan bir kuruluş olan zorbalıkla mücadele kuruluşu bir araştırma yaptı. 12-20 yaş arasında ki zorbalık mağduru insanların %42’side başkalarına zorbalık uyguluyor. Bazen zorbaları engellemek onların hareketlerini daha tehlikeli bir hale getirebiliyor bundan dolayı Instagramın “Kısıtla” özelliği, engellemekten daha güvenli olabiliyor.

[affiliate_news id=”2747″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı