Mobil

iPhone’un 2020 ve Sonrası Modellerinde Çentiksiz Tasarım İddiaları Gündemde

Bilindiği üzere iPhone X modeli ile çentikli ekranlı iPhone modelleri hayatımıza girmiş oldu. Apple’ın bu tercihinin kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ile karşılandığı da söylenebilir. Devamında şirket yeni cihazlarında da ekran tasarımı konusunda büyük değişikliklere gitmedi ve beğenilen çentikli tasarımı devam ettirdi. Ancak telefon kullanıcılarının merakla beklediği iPhone 12 modelinin çentiksiz ekran tasarımı ile çıkacağı söylentileri var. 2020’de kullanıcılarla buluşması beklenen telefonun çentiksiz tasarım ile piyasaya sürüleceği iddia ediliyor.

iPhone 12’nin Çentiksiz Ekran Tasarımına Sahip Olacağı Söylentisi Artıyor

2017 yılından itibaren telefon kullanıcıları yepyeni bir tasarım ile karşı karşıya kalmışlardı. Apple bu konuda önemli bir değişikliğe giderek iPhone X modeli ile birlikte çentikli ekran tasarımını iPhone modellerinde uygulamaya başlamıştı. 2017 yılında başlayan bu entegrasyon süreci kullanıcılardan büyük beğeni almıştı. Bu tasarımdan sonraki modellerinde de vazgeçmeyen Apple, yeni telefon modelleri olan iPhone 11iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinde de çentikli ekran tasarımını kullanmış ve bu tasarımdan kolay kolay vazgeçmeyeceği anlaşılmıştı. Ancak gelen bilgilere göre önümüzdeki yıl itibariyle Apple bu konuda bir değişikliğe giderek kullanıcılarını şaşırtmayı planlıyor.

Bilindiği üzere İPhone X çentikli ekran tasarımı kullanıcılar tarafından çeşitli reaksiyonlarla karşılaştı. Kimi kullanıcılar bu tasarımın daha büyük bir ekran gövde oranı sunmasını beğenirken, kimileri de çentikli ekran tasarımının estetik açıdan hoş olmadığını ve bu çentiği gizlemek amacıyla bazı uygulamaları kullandıklarını belirttiler. Bu tartışma sürse de Apple bu süreçte çentikli ekran tasarımından vazgeçmemiş gözüküyordu ve son 2 yıldır tasarımlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

Ancak isabetli sızıntı bilgileri paylaşmasıyla ve render görüntüleriyle tanınan Benjamin Geskin adlı bir Twitter kullanıcısı, ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından geçtiğimiz aylarda yayınlanmış bir araştırma notundaki bilgilere dayanarak 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen iPhone serisinin en az bir modelinde çentikli ekran tasarımının kaldırılacağını iddia etti. Hatta bu iddialarını desteklemek amacıyla pek çok farklı render ve tasarımı da takipçileriyle paylaştı.

[affiliate_news id=”3468″]

Ayrıca Geskin’e göre çentiksiz ekran tasarımına sahip olacak olan iPhone 12 Face ID, TrueDepth, ön kamera gibi teknolojilerin nasıl konumlandırılacağı da aslında şimdiden belli. Bu tasarımların nasıl olacağına dair bilgileri de detaylı bir görselle paylaştı. Bunlara göre yeni iPhone modellerindeki çentikli tasarım kaldırılarak cihazın tüm bileşenlerinin üst çerçeve boşluğuna yerleştirilmesi en muhtemel seçenek gibi gözüküyor.

Bunlar şimdilik iddia düzeyindeki bilgiler. Ancak yeni iPhone modelleri hakkında çok daha net bilgiler alabilmek için 2020 yaz dönemini beklemek gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı