İstanbul’da Büyük Deprem Senaryoları

Büyük deprem senaryoları şimdiden konuşulmaya başlandı.

Kimisine göre komplo teorileri olarak algılanan ve ABD’nin HAARP merkezinden yönetildiği düşünülen depremlerin bu günlerde çok yönlü ve çok boyutlu olarak artacağı düşünülüyor. Bunların başında da İran’ın Horasan bölgesi ile Türkiye’nin Marmara bölgesi en sık ve en büyük depremlere ev sahipliği yapacağı düşünülüyor. Öyle ki son zamanlarda sıklıkla “Büyük Marmara Depremi”’ne atıfta bulunularak, büyük depremin beklendiği bir gerçek. Her ne kadar HAARP ile doğrudan ilişkili mi değil mi konusu kafa karıştırsa da, Evet! Ülkemizde ve özellikle Marmara bölgesinde büyük deprem olacağı kesin. Ve hatta 1 tane ile de sınırlı olmayacak gibi görünüyor. Çünkü fay hatlarındaki tektonik hareketler, gerçekten de sıradışı bir şekilde iç içe girmiş durumda. Bu denli büyük bir enerjinin nereden çıkacağı ve nasıl bir etki bırakacağı ise simülasyonlar aracılığı ile belirlenmeye çalışılıyor.

Büyük Marmara Depremi Bir Senaryo mu Gerçek mi?

Aslında senaryo olmasını temenni etmekten başka bir çaremiz yok depremin olup olmayacağı yönünde. Zira, bu deprem sismik araştırmalar ve yer altı hareketlerden anladığımız kadarı ile yakında olacak. Çünkü bu enerji, biz istesek de istemesek de boşalacak, daha doğrusu boşalmak zorunda. Bunun da en yakın hareketlenme yuvaları İstanbul ve Sakarya, Adapazarı tarafı. Yani buradaki açıklıklar, büyük enerji patlamasını kendine çekecek kadar geniş bir alan ve enerji de “h” sabiti gereği en yakın yerden çıkmak zorunda.

Enerjinin İstanbul’da olası dışa vurumu ise 7.1 büyüklüğü ile 7.5 büyüklüğü arasına tekabül ediyor. Simülasyonlar aracılığı ile yapılan hesaplamalarda, olası büyük depremin en az 7.1 ölçeğinde olması bekleniyor. Daha düşük bir deprem mesela 7 veya 6 arasındaki bir deprem dahi, bu enerjinin tam olarak çıkmasını sağlayamayacak ve belki de bu denli büyük depremler dahi, halen bizim “Büyük Deprem” ne zaman olacak sorusunu sormaya devam etmemize neden olabilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı