İşte iPhone Modellerinde Keşfedilen Yeni Donanımsal Açık

Bilindiği üzere Apple’ın iOS 13 versiyonu pek çok hataya sahip olduğu için kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuş ve beğenilmemişti. Bunun üzerine 13.1 ve devamında 13.1.1 güncellemeleri gelmiş ve bu sorunları çözme amacıyla geliştirmeler yapılmıştı. Bu gibi sorunlarla gündemde olan Apple bu kez bambaşka bir şeyle, donanımsal bir açık ile gündeme geldi. Bu açık nedeniyle JailBeak imkanı tanındığı ortaya çıktı ve uzmanlar milyonlarca cihazın bundan etkilendiğini belirtti.

Milyonlarca Apple Cihaz Hacklenme Tehlikesi Altında

Güvenlik açıklarını keşfeden araştırmacının rumuzu axi0mX olarak belirtiliyor. Bu keşfe göre 2011-2017 yılları arasında üretilen tüm Apple cihazlar bu açıktan etkilenmiş durumda. Üstelik bir başka güvenlik araştırmacısı olan checkm8 adlı kullanıcının belirttiğine göre Apple’ın bu donanımsal açığı yapacağı herhangi bir güncelleme ile düzeltme ihtimali bulunmuyor. Öyle ki bu açık Apple donanım güvenliği konusunda şimdiye dek karşı karşıya kalınmış en büyük güvenlik sorunlarından biri olarak görülüyor. Bu güvenlik açığı ile birlikte iPhone modellerinden olan iPhone XSiPhone XRiPhone 11iPhone 11 ProiPhone 11 Pro Max dışındaki tüm iPhone modelleri ile JailBreak yapılabiliyor.

Bu açıkta BootROM adı verilen bir exploit kullanılıyor. Bu exploit ile ön yükleme esnasında çalışan kodlar istismar edilerek cihaza erişim imkanı sağlanıyor. Cihazlar ROM yani Read Only Memory adı verilen bu bölüm vasıtasıyla hacklenebiliyor. İşte bu nedenle Apple’ın bu açığını herhangi bir güncelleme ile düzeltemeyeceği belirtiliyor. Yani kesin olan bir şey var ki bu güvenlik açığı kapanmayacak. Yaklaşık 10 yıl önce piyasa sürülmüş olan iPhone 4 modelinden başlayarak piyasaya sürülen tüm iPhone modelleri ilk BootROM düzeyinde bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kalmış durumda. Araştırmacılar bu açığın şimdiye dek karşılaşılmış en önemli sorun olduğuna dikkat çekiyor.

[affiliate_news id=”1849″]

Herkese açık bir şekilde yayınlanan bu güvenlik açığı sonrasında kullanıcılar yeni JailBreak sürümünün çıkmasını beklemek zorunda değil. Açığı bulan araştırmacıya göre eski cihazlardaki BootROM zaafiyeti kullanımı ile iOS cihazları herkes için daha iyi bir hale geliyor. Tweak ve JailBreak  geliştiricileri Apple cihazlarının son sürümlerini kolaylıkla hackleyebilecek. Ayrıca eski versiyonlardaki cihazların da güncelleme alarak JailBreak yapması sağlanabilecek.

Bu güvenlik açığı A5 ve A11 işlemciler de dahil olmak üzere tüm işlemcileri etkiliyor. Ancak ne yazık ki A12 işlemcilerde böyle bir güvenlik açığı bulunmuyor. Zaten henüz bu açıkla kullanılabilir hale gelen JailBreak sürümü yayınlanmış değil. Ancak araştırmacıların en kısa sürede yayınlayabilmek amacıyla çalıştıklarını belirtiliyor.

Bu güvenlik açığını kullanarak iPhone model telefonlarına JailBreak yapmak isteyen kullanıcılar şimdilik bunu yalnızca USB kablo ile yapabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı