Haberler

Kaspersky, Bu PDF Uygulamasına Güvenmiyor

Kaspersky, Play store üzerindeki yaptığı çalışmalar sonucu gizli olarak yerleştirilen Trojanlar telefonunuzda bir yerde sinsice yerleşmiş olabileceğini iddia ediyor.

Google Play Store uygulamalarının güvenilirliği her zaman sorgulanıyor. Ne kadar dikkat edilirse edilsin mağazaya göze kapalı şekilde güvenmek zaten yanlış. Çünkü cihaza yüklenen herhangi bir uygulama veya oyun zararlı içerikler barındırabilmekte.

The Register’e göre CamScanner adlı PDF uygulaması, zararlı yüklüyor. Yani Android cihazınızı internet üzerinden kötüye kullanmak isteyen insanlara teslim ediyor. Uygulama ile gelen ve arka planda sessiz ve sinsice çalışan trojanın adı Necro.n olarak belirlendi. Necro.n adlı trojan, yasal bir reklam paketi olarak kendini gizlemekte. Ancak şirketlerin reklamını sizi rahatsız edecek şekilde gösterebilmekte, paralı korsan üyeliklere sizi yönlendirebilmekte.

Şirketin Haberi Bile Olmayabilir

Kaspersky’ın araştırmasına göre trojan öylesine sessiz çalışıyor ki CamScanner firmasının bu konuda bilgisi bile olmayabilir. Onlara göre büyük ihtimalle internette dolaşan kötü niyetli insanlar tarafından uygulama içerisine zararsız görünümü ile eklenmiş bir paket.

İnternet dünyası öylesine geniş ki Play Store her ne kadar kontrol altında tutmaya çalışsa da, google play protect tarafından denetlense’de uygulamalardaki zararlı zararsız konusunda mükemmel değil. Bu da Google mağazasından yükleyeceğiniz bir uygulama hakkında iki kere düşünmeniz gerektiğini size hatırlatmakta.

Asıl sorun cihazla beraber gelen uygulamalar. Yüzlerce belki de binlerce uygulama aldığınız cihazla beraber gelmekte ve bunlar olmadan cihazınızı kullanamamaktasınız. Bir tanesi bile zararlı içerse cihazınızı kullanılamaz hale getirebilmekte ve daha kötüsü korsanların eline teslim edebilmekte. Görünen o ki Google, yakın zamanda bu tür sorunları çözemeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı