Bilim ve Teknoloji

Kısa Bir Süre Sonra Aşırı Gerçeklikte DeepFake Videoları İzleyeceğiz

DeepFake videolarının öncü isimlerinden olan Hao Li, kurgu, sahte yada DeepFake olduğu anlaşılayamayan videolar izleyeceksiniz şeklinde açıklama yaptı.

DeepFake videolarının öncü isimlerinden olan Hao Li, kurgu, sahte yada DeepFake olduğu anlaşılayamayan videolar izleyeceksiniz şeklinde açıklama yaptı.


İlgili! Bilim dünyasını hareketlendiren deniz canlısı


Bilgisayar Bölümü profesörü olarak Günay Kaliforniya Üniversitesinde görevine devam eden Hao Li ayrıca üniversite işinden sonra DeepFake ismiyle adlandırılan sahte videolarla ilgileniyor. İnternette karşılaştığınız pek çok DeepFake videoları Hao Lİ tarafından yapılmıştır.

Hao Li, geçen günlerde MİT’de katıldığı bir konuşmada DeepFake videoları ile alakalı öngörülerini açıkladı. Hao Li, MİT(Massachusetts Institute of Technology) konuşmasında gelen birkaç yıl içinde gerçeğinden ayırt edilmeyecek kadar profesyonel DeepFake videoları kolayca üretilebilecek dedi.

MİT konuşmasından sonra CNBC’de bir teknoloji programına katılan Hap Li, burada çok profesyonel görünecek videoların ne zaman çıkacağı ile alakalı bilgiler verdi. Hao Li, Zao adı verilen uygulama teknolojisine ilgi arttığı için gerçekçi DeepFake videoları 5-6 ay ila 1 sene içinde karşılaşabileceğimizi söyledi.

Pek çok film, televizyon ve sinema için kullanılan yüz yerleştirme uygulaması olan ZAO uygulaması günümüzde zararlı insanlar ve zararlı işler için kullanılmıyor. Ama uzmanlar bu şekilde çalışan bir teknolojinin gelecek adına endişe verici olduğunu düşünüyor ve suiistimal edilmeye çok açıl olduğunu dile getiriyorlar. Öyle ki yüz yerleştirme teknolojisi ile şirketlere, şahıslara ve siyasi partilere anti itibar çalışması yapılabilir.

Sahte videoların zararlı şekilde kullanılabilmesini engellemek için Hao Li ve Berkeley Üniversitesi bilgisayar bölümünde profesör olan Hany Farid yoğun bir şekilde çalışıyor.

Bakalım Hao Linin dediği gibi kısa bir süre sonra gerçeğinden farklı DeepFake uygulamalarını görebilecek miyiz?

 

Daha önce yayınladığımız bilim teknoloji haberlerini okumanızı öneriyoruz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı