Kişisel Verilerinizi Korumak İçin Fotoğraf Çekerken Bu Kurala Uyun

Birçoğumuz fotoğraf çekmenin masum bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aslında çekmede bir sorun yok ama çekerken bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Yoksa aksi durumda hiç de istenmeyen şeylerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesela kişisel verilerin ihlalinden kaynaklı yasal süreçlerin işlemesi gibi. Eğer siz de yasal hakların ihlalinden kaynaklı problemler ile karşılaşmamak ve maddi manevi tazminatlar ile karşı karşıya kalmamak istiyorsanız; 3. Kişilerin fotoğraf karesinde olmamasına dikkat edin.

3. Kişilerin Olmamasına Dikkat Edin veya Karartma Kullanın

3. kişilerin rızası olmadan çekeceğiniz her fotoğraf karesini karartma işlemi kullanarak paylaşmanız gerekiyor. Aksi durumda sizin hayatınız kararabilir. Bu durum son olarak Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK)tarafından resmi twitter adresinden de ilan edildi ve yasal olarak kişiler bu durumu aleyhinizde kullanabilir.

KVKK tarafından ifade edildiği şekli ile “Sadece sizin değil aynı zamanda çevrenizdekilerin de veri güvenliği önemli! Kalabalık ortamlarda, başkalarının rızası olmadan açık veya kapalı alanda fotoğraflar çekebilirsiniz. Ama fotoğraf karesine yüzü tam olarak belli olacak şekilde birinin çıkmış olması, o kişi veya kişilerin rızası dışında olabilir. Bu durumda fotoğrafı silmeniz gerekiyor. Eğer bu durum mümkün değilse; bu durumda o kişi veya kişilerin yani 3. Kişilerin resimlerinin karartılması gerekiyor.” Aynı durumda başkalarının da sizin rızanız olmadan fotoğraf çekmesi durumunda bunu karşı tarafa deklare edebilirsiniz. Zira bu onların da sizin kişisel verilerinizi ihmal ettiği ve suiistimal ettiği anlamına gelebilir.

Haklarınızı Bilin ve İtiraz Edin!

Haklarınızı bilmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda ikaz etmek ilk adım olsun ama aksi durumda bunu şikayet konusu olarak dava dosyalarında belirtebilirsiniz. Bu tamamı ile veri güvenliğinizi tehdit ediyor. Ve böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamanız için haklarınızı bilmeniz gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı