Bilim ve Teknoloji

Küresel Isınma Dünya’yı Yaşanılamaz Hale Getirebilir

Deniz seviyeleri yükseldi ve aynı zamanda Karbondioksit salınımı arttı. Kötüye gidiyoruz!

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde insanları ve bilim dünyasını sevindiren bir haber yayınlamış olsak da, bu sevindirici haber, küresel ısınmanın gölgesinde kalmış durumda. Zira Ozon tabakasının deliklerinin kapandığı haberi bizi ne kadar memnun etmişse de küresel ısınma bu bağlamda hevesimizi ve geleceğe dair beklentilerimizi kursağımızda bırakmış durumda. Eğer bu şekilde devam edilirse, kış ayları dahi yaz aylarından sıcak hale gelebilir. Evet! Abartmıyoruz. Belki de önümüzdeki 10 yıl içerisinde mevsimlere farklı isimler vermek zorunda kalabiliriz!

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)Korkulan Gelişmeyi Paylaştı

Dünya’nın önde gelen bilim adamları, New York’ta toplanması beklenen BM toplantısında farkındalık yaratması için bu haberin zamanlamasına dikkat ettiler ve bugün bu haberi tüm Dünya ile paylaştılar. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)tarafından 2014-2019 yılları arasındaki iklimsel değişimleri raporladı ve önümüzdeki yıllara dair projeksiyonu kamuoyu ile paylaştı.

Deniz Seviyeleri Yükseldi, Karbondioksit Salınımında Artış Yaşandı

Temiz hava, insan ve hayvanların solunum yapması için oldukça önemlidir. Bu bağlamda son 10 yılda temiz hava kavramı ne yazık ki en dip seviyeye indirgenmiş durumda. Buna neden olan en önemli şey ise, ormanların ve ağaçların katledilmesi ve katledilen ağaçların yerine hiçbir faydası olmayan ağaçların dikilmesi. Aynı zamanda yanlış yerlere yanlış ağaç dikimi de buna neden olan en büyük sorunsalların başında gelmektedir.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)tarafından paylaşılan rapora göre, deniz seviyesi yaklaşık 0.02 cm yükselerek günümüze kadar ki en yüksek seviyeye çıkmış durumda. Aynı zamanda karbondioksit salınımı da bir hayli yükseldi. Özellikle ABD, Çin ve Rusya gibi nükleerin fazlaca kullanıldığı ülkelerde karbondioksit salınımı tarihi zirveleri görüyor. Eğer buna yerinde ve zamanında müdahale edilmezse, sorun geriye dönümü olmayacak şekilde büyüyecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı