Mars Yolcularına 3D Yazıcıdan Deri Yapılacak

3D yazılar ile ile sınırları zorlayan bilim insanları, yine akıl almaz bir ilke imza atarak Marsa gidecek olan yolcular için 3D deri yapmayı planlıyorlar. Bununla beraber marsa gidecek olan yolcular için yapılmayı planlanan deriler kısa sürede işleme koyulacak.

 

Mars’a yolculukta sona gelindi ve artık hemen hemen her şey tamam. Bundan sonraki adım ise, Mars yolcuları için hizmet anlamında ve güvenlik anlamında nelerin sunulacağı. Hatta Türkiye’nin her ne kadar gündeminde olmasa da, İngiltere, Rusya, Çin ve ABD’den onlarca farklı tur şirketi, Mars için kolları sıvadı ve geleceğin en büyük turizm faaliyetleri için harekete geçti. Mars’a yolculuk yapmak isteyenlerin bazılarının ise şimdiden resmi başvurularını yaptıkları biliniyor. Onların taşıma güvenliği kadar Mars yolculuğunda nelere ihtiyaçları olabileceği de düşünülerek kıyafet ve diğer önemli ekipmanlar sağlanıyor.

Uzaydan Müdahale Zor Olduğu İçin Alternatifler Deneniyor

Uzaydan müdahale, yer yüzündeki rahat değil. Öyle ki uzaydan yer yüzüne inene kadar zaten iş işten geçebilir ve bu da büyük sağlık sorunları ile birlikte, uzay şirketlerinin büyük tazminatlar ödemesine neden olabilir. O yüzden bahsi geçen turizm şirketleri bu bağlamda 3D yazıcı teknolojisi için deri yapılması projesine büyük katkılarda bulunuyor.

[affiliate_news id=”197″]

Dresden Teknik Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, laboratuvar ortamında deri yapıldı. Bu deri, ilk birkaç gün vücuda entegre edilmesine ve uyum sağlanmasında bazı yan etkilere neden olsa da, daha sonra vücut kolaylıkla yeni deriye uyum sağlayabiliyor. Yaşam için herhangi bir soruna neden olmayan bu yapay deriler sayesinde, herhangi olumsuz uzay koşullarında tam teşekkül sağlanmış olacak. ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) yetkilisi Tommaso Ghidini’n açıkladığına göre, özellikle 1. Ve 2. Dereceden yanıklar için bu deriler büyük iş görecek ve dünyaya inmeye gerek kalmadan uzayda operasyon yapılabilecek. Bu da, hem uzay yolculuğunun sekteye uğramaması hem de sağlıklı bir uzay yolculuğu için mükemmel bir gelişme olarak kayda geçti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı