Haberler

MediaTek G90 serisi, Qualcomm’a Karşı

MediaTek tarafından üretilen G90 yonga setlerinin, şirkete Qualcomm karşısında daha fazla rekabet avantajı sağlaması beklenmekte.

Qualcomm, 250-500 dolar arasında uygun fiyatlı akıllı premium telefon segmentine hâkim bulunsa da MediaTek, Helio G90 serisi ile sert bir rekabete girmesi kendisini zorlamakta. Uzmanlara göre Tayvanlı firma, önümüzdeki dönemlerde daha hareketli olacak. Counterpoint Researc Mobil Cihazlar ve Ekosistem Araştırma Analisti Shobhit Srivastava, ileriki zamanlarda uygun fiyatlı akıllı telefonların yanı sıra her fiyat segmentinde cihaz sahibi olmak istediklerini açıkladı.

Konuyla ilgili pek çok istatistik veriyi de paylaşan Srivastava, Premium segment içerisinde yer alan Apple, Huawei ve cihazlarının kendi yonga setleri ile çalıştıklarını da ifadelerine ekledi. Diğer şirketlerin ise Qualcomm veya MediaTek arasında seçimler yaptığını da belirterek, 2018’de Qualcomm’un pazar payının yüzde 45 olduğunu, yüzde 17 ile Apple’ın, yüzde 14 ile ’un, yüzde 11 ile MediaTek’in ve yüzde 8 ile Huawei’nin Qualcomm’u takip ettiğini verilerle açıklamış oldu.

2019’da MediaTek Pazar Payını Artırdı

2019 yılının ikinci çeyreğinde MediaTek 250 dolar ile 500 dolar arasındaki segmentte pazar payını artırarak yüzde 5.8’e getirmeyi başarsa da bu fiyat aralığında Qualcomm’un hala gerisinde bulunmakta. Qualcomm’un bu segmentte payı yüzde 44.8 oranında. Ancak 149 dolar ve altı fiyatlardaki cihazlarda MediaTek üstünlüğü göze çarpmakta. MediaTek’in yüzde 40.3 ile başı çektiği bu aralıkta, Qualcomm’un payı yüzde 32.5 civarında. 599 dolar ve üstü fiyatlara sahip cihazlarda ise Qualcomm yüzde 21.7, MediaTek ise yüzde 0.3 pazar payına sahip.

Analist Srivastava, akıllı cihaz sahiplerinin günde en az 3 saat oyun oynadıklarını da belirtirken, MediaTek G90 serisinin Qualcomm’un direkt olarak rakibi olabileceğini belirtti. Srivastava son olarak Snapdragon 600-700 yonga serisine karşı rakip olan G90 setlerinin, özellikle oyun pazarında Qualcomm’a karşı önemli fırsatlar yakalayabileceğinin altını çizdi.

Etiketler

Turan YALI

Teknoloji alanında edindiğim bilgi ve araştırmalarla Teknogaste.com okuyucularının karşısındayım!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla