Trend

Milyonlarca Android Cihazı Etkileyen Güvenlik Açığı Bulundu

Android ekosistemi ile ilgili bir güvenlik firması tarafından yapılan çalışmalar sonucunda milyonlarca cihazı etkileyen kritik bir açık bulunduğu bildirildi.

Android tabanlı akıllı telefon modellerinden birisini kullanıyorsanız bu haberimiz dikkatinizi çekebilir. Sistem üzerinde bulunan bir açık kullanılarak cihazınızın kamerası izniniz dışında görüntüleri korsan yazılımcılara kayıt gönderiyor olabilir! İşte detaylar..

Bilindiği üzere Android işletim sisteminin gelişmiş güvenlik önlemleri sık güncellemelerle korunaklı bir kullanım sağlıyor. Ancak yazılımın güvenli bölgede çalışmasını sağlayan geliştiricilerin yanında bu işletim sistemlerinde açık kapı arayan korsan yazılımcıların da olduğu bir gerçek. Android geliştiricilerin sistem üzerinde yaptığı çalışmalarda bilindiği üzere Facebook vs herhangi bir uygulama kameranızı kullanmak istese, “Ayarlar” kısmında bu isteğe izin vermeniz gerekmekte. Ancak yeni bulunan güvenlik açığı kullanılarak sizden izinsiz ve haberiniz olmadan cihazınızın kamerası kullanılabilmekte. Haliyle bu açıktan faydalanarak birçok kişisel gizliliğiniz ihlal ediliyor olabilir.

Bunun yanında zararlı yazılımların güncel antivirüs uygulamaları ile şu an için silinemediğini belirtmemizde fayda var. Bu açığın tespiti ile yeni güvenlik yamasının çalışmaları hemen başlatıldı.

Tespit edilen güvenlik açığı sadece kamera sistemlerine erişim sağlamakla kalmıyor, cihazınızın birçok dosya içeriğine de kötü niyetli kişilerin sızmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda cihazınızın GPS bilgileri dahil olmak üzere konum bilgilerinizin tamamının bu açıkla birlikte elde edilebileceği bildirildi.

Google’ın bu güvenlik açığı ile ilgili çalışmalara başladığı ve kısa süre içinde yeni bir Android güncellemesi yayınlayacağının altını çizelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı