Milyonlarca E-Posta Sahibini Bekleyen Korkunç Senaryo

E-Posta sahiplerini ilgilendiren korkunç bir gelişme yaşandı ve artık E-postalarını güvende olmayabilir!

Geçtiğimiz günlerde bilişim uzmanlarınca keşfedilen bir güvenlik açığı akıllara; Milyonlarca E-Posta Sahibini Bekleyen Korkunç Senaryo ne olabilir sorusunu getirdi. Biz de bu yazımızda bu açığın neyi ve kimleri hedef aldığına değinmek ve temelde ne gibi sorunlara neden olabileceği ön görüsünü sizlerle paylaşmak istedik. İşte yeni açık ile ilgili bazı sorunlar.

E-Posta’da Korkunç Açık

MTA olarak bilinen Exim, postalarda aktarımları doğru kişi veya kişilere aktaran bir sistem aracıdır. E-postaları almanıza veya hedef kişilere aktarımını sağlayan ve çok yönlü çalışan bu sistem, popüler bir işletim sistem ana dili olan Linux ile gerçekleşir. Son günlerde çıkan haberlere göre ise birkaç ay önce piyasaya sürülen 4.92.2 güncelleme sürümünden önceki tüm sistemlere sahip kişiler, bu açıkla karşı karşıya ve de kötü senaryolarla…

Saldırganların bir “backslash-null dizisi” saldırısı ile SNI paketlerini hedef alması sonucunda kolaylıkla sızdığı birimlerde, korkunç müdahalelerde bulunabiliyor. Yer ve yön değiştirme, aldatmacı spam içeriklerin yönlendirilmesi, hatalı sistem açıkları ve hatta değiştirilen e-mail içerikleri dahi teslim edilmekte veya hiç teslimi gerçekleştirilmeyebilmektedir. Tüm bu sorunlar, milyonlarca e-posta kullanıcısının korkunç senaryolar ile karşı karşıya kalabileceği gerçeğini gündeme getiriyor.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Bu açığın ortaya çıkmasını sağlayan ve milyonlarca lira ödül kazanan Zerons isimli güvenlik uzmanı, nerelerde hata olduğunu, nasıl giderilebileceği ve kimlerin şimdiye kadar hedef alındığı gibi detaylı bir rapor sunmuş durumda. Raporda, bundan sonra atılacak adımlar ve güvenlik açığının kapanması için yapılması gerekenler yer alıyor. Aynı zamanda kurtarılabilecek hesapların nasıl ve ne şekilde kurtarılabileceğine dair ayrıntıları da bu raporda sunmuş durumda. Güvenlik açığını TLS ile gidermeyi planlayan Outlook yönetiminin, bundan sonra atacağı adımlar ise merak konusu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı