Minecraft Oyunu Çocuklar İçin Tehlikeli Mi?

Açık dünya oyunu olan minecraft oyunu çocuklar için ne gibi tehlikeler barındırıyor

Özellikle çocukların severek oynadığı son yılların en popüler oyunları arasında yer alan Minecraft, yetişkinler tarafından da ilgiyle takip edilen oyunlardan biridir. Peki Minecraft oyunu çocuklar için tehlikeli mi? Hangi yaş aralığındaki çocukların bu oyunları oynaması gerekir? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Minecraft Yaş Derecelendirmesi Nedir?

Yaş derecelendirme kuruluşları tarafından her oyun ve görsel için belirlenen kriterler mevcuttur. Minecraft oyunu için uluslararası yaş derecelendirme kuruluşlarından birisi oyunun 7 yaş altındaki çocuklar için uygun olmadığını belirtirken, yine dünya genelinde geçerliliğe sahip başka bir kuruluş ise 10 yaş altındaki çocukların bu oyunu oynamasını sakıncalı bulmaktadır.

Burada ebeveynlerin yapması gereken, daha üst sınır olan 10 yaşını dikkate alarak, çocuklarının olumsuz etkilenme ihtimalini en aza indirilmelidir.

Minecraft oyununun nihayetinde bir çevrimiçi çoklu oyuncu tabanlı bir oyun olması nedeniyle, 7 yaş altındaki çocukların bu ortamda karşılaşacağı sakıncalı durumları ailelerine anlatma becerileri, 9 10 yaşındaki çocuklara göre daha zayıftır. Bu nedenle 10 yaş altı çocukların, bu oyunu oynaması engellenmelidir.

Minecraft Oyunu Çocuklar İçin Tehlikeli Mi?

Yaş derecelendirme kuruluşlarının vermiş olduğu aralıklar, yukarıda belirtildiği gibi oldukça açıktır. Ancak çevrimiçi ve çoklu oyunculu tüm oyunlarda, özellikle kandırılması mümkün olan çocuklar için, bir takım risk ve tehlikelerin bulunduğunu söylemek mümkündür.

İnternet üzerinde uyuşturucu, kumar, çocuk istismarı ve terör gibi farklı birçok illegal yapıların olması, bu tehlikeyi artırmaktadır. Bu yapıların önemli bir kısmı da, çevrimiçi çoklu oyuncu tabanlı platformları seçerek buradaki gençleri hedef almaktadır.

Bu nedenle oyun kendi başına çocuklar için bir tehlike oluşturmasa bile, platform olarak çocukların her an büyük tehlikelerle karşılaşması muhtemel bir durumdur.

Bu durumda ebeveynlerin yapması gereken şey, Minecraft çoklu oyuncu modunu kapatarak, çocuklarının sadece tek dizi oyuncu modunda oynamalarına izin vermeleri ve yine de çocuğunu takip etmekten geri durmamaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı