Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oyun tutkunlarının en çok önem verdiği donanımların arasında yer alan monitörlerle ilgili önemli bilgileri sıraladık.

Özellikle masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, ekranı önemli çevre birimlerinden biri olarak görebilirsiniz. Fakat son dönemde sadece masaüstü bilgisayar kullanıcıları için değil, laptop kullanıcıları hatta akıllı telefonlarını ekrana bağlamak isteyen kullanıcılar için bile harici ekranların ilgi görmeye başladığını gördük. Peki, böyle bir ihtiyacınız varsa ve monitör almak istiyorsanız, monitör alırken nelere dikkat etmek gerekir? En iyi seçimi nasıl yaparız? 

Ekran Boyutu Belirleme 

Monitör alırken dikkat edilecek noktalar içerisinde ilk sırada ekranın boyutu konusu geliyor. Kullanım amacınıza göre özellikle ekran boyutunu belirlemeniz gerekiyor. Ekranı, oyun odaklı olarak alacaksanız önerilen ekran boyutu aralığı 21 inç ile 27 inç arasında olacaktır. Tabii ki bu biraz da sizin zevkinize kalmış. Çok geniş ekranları da standart boyutlu ekranları da tercih edebilirsiniz. 

Oyun odaklı değil, genel kullanım için bir ekran istiyorsanız, bu durumda da 19 inç ile 21 inç arasında bir seçim yapmak en iyisi olacak. Fakat dediğimiz gibi boyut bölümünde seçim kısmı biraz da size kalıyor. Kullanacağınız alana, kendi zevkinize göre en iyi boyutu seçebilirsiniz. 

Panel Teknolojisi Nasıl Olmalı?

Ekran teknolojisi kısmında, alacağınız ekranın LED panelleri kullandığından emin olun. LCD modelleri de var ancak artık bu modellerin devri yavaş yavaş geçmeye başladı. LED modeller daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır. Bunun dışında ekran paneli kısmında ise genelde iki seçenek oluyor. TN paneller ve IPS paneller kullanıldığını görüyoruz. IPS paneller, renk kalitesi konusunda daha iyi ve çok daha iyi doygunluk sunmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca yansımayı engelleyici özellikler de öne çıkıyor. 

Fakat bu ekran panellerinde tepki süresinin biraz daha yüksek olduğunu görüyoruz. Genel kullanım için IPS paneller ideal olabilir ancak oyun odaklı ekranlarda genelde TN paneller tercih ediliyor. Renk konusunda biraz daha kalitesi olsa da tepki süresi oldukça düşük oluyor ve hızlı görüntülerde daha iyi akıcılık sunuluyor. Görüntülerde kesilme ya da atlama gibi durumlar yaşamıyorsunuz. Bunun için öncelikle ekranı ne odaklı kullanacağınızı belirlemeniz lazım. 

Çözünürlük Değeri Önemli Mi?

Monitör alırken dikkat edilecek noktalar kısmında geldik çözünürlük değerine. Çözünürlük değerinde yapacağınız seçim, doğrudan görüntü kalitesini etkileyecektir. Burada yapacağınız seçim de yine ekranın durumunu belirleyecek. Yine ihtiyaçlarınıza ve sisteminize göre seçim yapmalısınız. Genelde bu alanda 3 ayrı seçim şansı bulunuyor. 

Full HD, WQHD olarak gösterilen 2K seçimi ve 4K Ultra HD seçimi yapabiliyorsunuz. Bunun dışında da çözünürlükler var ancak şu an için en çok tercih edilen çözünürlük değeri bu üç çözünürlük. Eğer çizim için ya da oyun için istiyorsanız Full HD ya da WQHD(2560 X 1440 piksel) çözünürlük değeri işinizi görecektir. 

Genel kullanımlar için ise 4K çözünürlük değerini tercih etmek daha mantıklı. Oyun monitörlerinde ve çizim odaklı kullanacağınız monitörlerde de 4K seçimi yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilecek bir nokta var. 4K çözünürlüklü ve oyun için yenileme oranı yüksek olan ekranlar, yüksek özelliklere sahip ekran kartı isteyecektir. Güçlü ekran kartlarıyla tam anlamında performans alabilirsiniz. Sisteminizde bir sorun yoksa, 4K seçimini yapmak daha mantıklı.  

Yenileme Hızı ve Tepki Süresi Seçimi 

Ekran almak için araştırma yaptıysanız mutlaka yenileme hızını görmüşsünüzdür. Yenileme hızlarının ise 60 Hz, 75 Hz, 120 Hz, 140 Hz ve 144 Hz olarak değiştiğini görüyoruz. Burada kullanım amacınız başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer genel kullanım odaklı bir ekran istiyorsanız, 60 Hz yenileme hızı bile yetecektir. 

Fakat oyun odaklı bir ekran istiyorsanız bu durumda en az 120 Hz yenileme hızına sahip bir monitör almanız gerekiyor. Oyunlarda görüntülerin çok daha akıcı olduğunu ve kare geçişlerinin çok daha yoğun olduğunu belirtelim. 120 Hz altında yenileme hızı olan ekranların, geçişlerde dalgalanmalara neden olduğunu ve görüntü kalitesini düşürdüğünü görürsünüz. 

Dikkat edilecek olan bir başka nokta ise tepki süresi. Yine tepki süresi de kullanım amacına göre değişiklik gösteriyor. Oyuncu monitörlerinde tepki süresini maksimum olarak 2 ms seviyesinde seçmeniz lazım. Bu seriler için önerilen değer 1 ms değeridir. Genel kullanım odaklı ekranlar içinse 4-5 ms tepki sürelerine kadar çıkış yapılabilir. 

Kavisli Panel Tercih Edilmeli Mi?

Merak edilen son noktadan söz edelim. Araştırma içerisine girdiyseniz mutlaka göreceksiniz ki düz panellerin kullanıldığı ekranlarda kavisli panellerde yer alıyor. Curve serisi olarak geçen bu ekranlar, görüş alanını arttırıyor ve daha iyi görüş açısı sunuluyor. 

Özellikle oyun odaklı monitörler için kavisli serileri seçmek, çok daha iyi bir görüntü kalitesi sunulmasını sağlayacaktır. Fakat bu modellerin daha yüksek bütçeye sahip olduğunu da ekleyelim. Eğer bütçeniz yetiyorsa kavisli serileri tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı