Blogİnternet

Netflix Eski Popülerliğini Kaybediyor

Netflix'in eski popülaritesini azaltan nedenlere göz attık.

Son 2 yıldır büyük bir çıkış yakalayan ve önemli sponsorluklara imza atan Netflix’te ivme aşağı doğru düşüyor. Netflix kullanıcılarındaki heyecan bitmişe benziyor ki; artık kullanıcılar eskisi kadar bu güçlü dijital platforma yönelim göstermiyor. Her ne kadar dolar kuru baskısına rağmen ve çeşitli RTÜK baskılarına rağmen Türkiye’deki dijital yayın platformunda kalacağını deklare etse de; Netflix, aradığını bulmuşa benzemiyor. Zira, rakamlarda aşağı yönlü bir ivme kazanılmış durumda ve Netflix kullanıcılarında gözle görülür bir azalış hakim. Peki buna neden olan gelişmeler neler? Netflix eski popülaritesini neden kaybetti? İşte tüm detaylar…

 

Güçlü Sponsorluk Anlaşmaları Boşa Gidebilir

Aralarında Hakan: Muhafız, Aşk 101 ve 6 Şubat gibi önemli dizilerin yapımcıları ile dev sponsorluk anlaşmalarına rağmen, Netflix Türk pazarından umduğunu bulmuş değil. Geçtiğimiz yılı 65 bin hesap ve 170 bin kullanıcı ile tamamlayan Netflix’in bu sene 50 bin dolaylarında hesap ve 140 bin dolaylarında da kullanıcı rakamına ulaşması bekleniyor. Yani, daha fazla abone beklenirken; daha az anlamına geliyor bu. Üstelik milyon dolarlık dev sponsorlara aktarılan onca para ve dolar kurundaki %100’e varan farklara rağmen fiyat yükselişine gitmemesi, Netflix’i olumsuz etkiledi. Bununla birlikte Türk kullanıcılarının 1 hesapla 5 platformda kullanım imkanı yakalaması da işin bir başka boyutu.

Yeni Diziler Eklenmedi, Eskiler Kaldırıldı

Birçok deva eden dizi sonlandırıldı ve yerlerine yenileri henüz eklenmedi. Bu da, Netflix kullanıcılarını farklı alternatiflere itmeye zorladı. Çünkü bu platformu tercih edenlerin en temel tercih nedeni buydu. Bakalım Netflix önümüzdeki günlerde bu alanda bir hareketlilik katabilecek mi? Hep birlikte takip edeceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı