Netflix RTÜK Denetimi İçin Açıklama Yapması bekleniyor

Son dönemlerde Rtük, pek çok internet yayın platformları için lisans alma zorunluluğu getirdi. İlgili yönetmeliğe göre Netflix'in Rtük'den lisans aldığı, ancak henüz herhangi bir açıklama yapmadığı bilgisine ulaşıldı.

Türkiye’de internet yayın platformları için lisans alma zorunluluğu bugün itibarı ile yürürlülüğe girdi.  İnternet üzerinden dizi,film ve benzeri yayın yapan platformların, 1 Ağustos’ta Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre en geç 1 ay içerisinde lisans başvurusu yapması gerekiyordu. Türkiye’ye birkaç yıl önce giriş yapmış olan Netflix yayın platformu, herkes tarafından beğenilen özgür yayın yapan herhangi bir sansür barındırmayan ve yüzbinlerce üyesi olan bir platformdu. Netflix gibi büyük bir platformun bu konu ile alakalı lisans alacak olması, pek çok sevilen dizi ve filmlerin bazı sahnelerinin sansürleneceği anlamına geliyordu. Olay sosyal medyada büyük tepkiyle karşılaşırken Netflix’in önünde o lisansı almak veya Türkiye’den çekilmek’ten başka çaresi yoktu.

Gelen bilgilere göre Netflix gibi 600 civarı platformun Rtük’e lisans başvurusu yaptığı ancak Netflix’in başvuru yapanlar arasında yer almadığı bilgisi vardı. Olaydan birkaç saat sonra Ebubekir Şahin ( Rtük Başkanı) Netflix’in lisans başvurusu yapmadığı yönündeki iddiaları yalanladı.  Netflix’in lisans başvurusu yapmaması sosyal medyada Netflix’in Türkiye’den çekileceği dedikodularına neden oldu. Çok şükür ki Netflix’in Türkiyeden çekilme gibi bir niyeti şimdilik yok.

Şimdi Ne Olacak ?

Netflix’in önmüzdeki günlerde nasıl bir rota izleyeceği herkesin merak konusu. Rtük Lisansı ile beraber Netflix dizilerindeki uygunsuz sahneler sigara , alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin tüketimi sansürlenerek izleyice yansıtılmayacak. Alınan lisanstan sonra Netflix’in abonelik sayısında düşüş gözlenirse Netflix’in Türkiye’den çekileceği iddiaları daha da kuvvetlenebilir.

Bundan böyle severek seyrettiğimiz, Hakan Muhafız, Suburra, Ozark, Le Casa De Papel, Narcos, El Chapo, Sex Education gibi dizilerin uygunsuz görüntü ve tüketimleri sansürlenecek.  Netflix gibi internet üzerinden yayın yapan, Blu TV, Puhu Tv, Turkcell Vodofone, Digiturk, Tivibu gibi 600 platform yayın hayatına sansürlü bir şekilde devam edecek. Konunun ile ilgili sosyal medyadan çok büyük tepkiler yağdı. Konu şuan da sosyal medyada gündem olarak kalmaya devam ediyor gelişmeleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mükemmel bir haber. Başlığa bak içeriğe bak netflix rtük denetimi için açıklama yaptı diyorsunuz. İçeriğe girip bakıyoruz herhangi bir açıklama yapmadığı bilgisine ulaştık diye haber yapıyorsunuz vay anasını helal olsun nasıl ulaştınız bu bilgiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı