Oyun

Oyunların Kokusunun Duyulmasını Sağlayacak Modül Smellation

Oyunlarda kokunun algılanmasını sağlayacak olan Smellation modülü için detaylar ortaya çıktı. İşte Türk öğrenciler tarafından geliştirilen Smellation modülü hakkında merak edilenler.

Oyun sektörü, başlı başına en geniş iş sektörlerinden biri haline gelmeye başladı. Özellikle son yıllarda Battle Royale oyunlarının ve online yapımların gelişmesiyle beraber bu alan olan ilgi de artmaya başladı. Oyun dünyası bir yana, bu kez bahsedeceğimiz haber çok daha başka bir pencereden. Bu kez oyun dünyasını değiştirecek yeni bir modül Smellation gündemde.

Türk öğrenciler tarafından geliştirilen Smellation modülü, oyunlarda karşınıza çıkan konumlara göre koku algılamasına olanak sağlayacak. Sistemin işleyişi ve kullanımı da oyun dünyasına yeni bir soluk getirecek gibi duruyor.

Smellation Modülü Neler Sunacak?

Türk öğrenciler tarafından geliştirilen Smellation modülü, oyunlarda bulunan sahneleri algılıyor ve bu sahnelerde yer alan kokuların algılanmasını sağlıyor. Mesela bir orman içerisindeyseniz çevrede olması gereken ağaç ya da ot kokusu modül tarafından algılanıyor. Modül tarafından yapılan algılama sonrasında, sahnede yer alması gereken koku etrafa yayılıyor.

Smellation

Bu şekilde oyunların içerisinde yer alan atmosfer daha iyi bir şekilde sunulmuş oluyor. Tubitak destekli olarak karşımıza çıkan yeni projenin kısa süre içerisinde hayata geçmesi bekleniyor. Projeyi geliştiren öğrenciler tarafından yapılan açıklamaya göre şu an için 3 büyük oyun şirketiyle anlaşma süreci devam ediyor.

Oyun dünyasına yeni bir soluk getirecek olan yeni modülü bir nevi sinema sistemlerini de anımsattığını söyleyebiliriz. Daha gerçekçi film deneyimi için özel solanlarda kullanılan koku desteği sisteminin oyunlarda da sunulacak olması, eğlenceyi bir hayli arttıracaktır. Bakalım yeni sistemi oyunlarda görmek mümkün olacak mı?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı