Qualcomm Firması 5G Teknolojisini Daha Uygun Fiyata Sunmaya Çalışıyor

5G Teknolojisinin Ucuzlaması İçin Çalışmalar Sürüyor

5G teknolojisinin birçok yeniliği beraberinde getirebilecek bir teknoloji olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Akıllı telefonlarda yer alacak olan 5G teknolojisinde önemli yere sahip olan firmalardan biri olan Qualcomm firması yaptığı açıklamayla 5G teknolojisinden tüm kullanıcıların faydalanmasını istediklerini, bundan dolayı da daha düşük fiyatlar için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Günümüzde çıkış yapan 5G destekli telefonlar herkesin alabileceği satış rakamlarıyla satışa çıkmıyor. Fakat eğer 5G teknolojisi söylenildiği gibi beraberinde birçok yeniliği getirecekse bu teknolojiye herkesim den insan erişebiliyor olmalıdır.

5G telefonların pahalı olmasının sebebi

Günümüzde piyasaya çıkan 5G telefonlar her kesimden insana hitap etmiyor çünkü fiyatları çok pahalı. Fakat 5G teknolojisine sahip olan telefonların pahalı olmasının bir sebebi var. Şuan Qualcoom firmasının X50 modemi 5G bağlantısı için gerekli olan bir modem fakat günümüzde birçok ülke halen 5G bağlantısı için hazır değil bundan dolayı da telefona 3G, 4G teknolojilerini destekleyen modemlerin de eklenmesi gerekiyor. Buda firmalara ekstra maliyet çıkarıyor ve bu ekstra maliyet son tüketiciye yani telefonu satın alan kullanıcılara yansıyor.

Qualcomm’un X55 isimli yeni modemi:

Qualcomm akıllı telefon ve tabletlerde kullandığı Snapdragon 8 serisi işlemciye entegre edecek olduğu X55 isimli modemini duyurdu. Bu modem hem 5G teknolojisini hem de kablosuz ağ teknolojisini birlikte destekleyecek. Bu sayede de Snapdragon 8 serisi işlemci kullanan akıllı telefon üreticilerinin maliyetleri düşecek ve bu durum yine son tüketiciye yansıyacak, fakat bu sefer daha düşük fiyatlar olarak yansıyacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı