Şarj edilebilir pillerin arkasında ki bilim

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte elektronik aletlerin kablosuzlaşması sonucu pil kullanımında ciddi artışlar olmuş ve bu da şarj edilebilir pillerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Şarj edilebilir pilleri avantajları ve dezavantajları.

Piller hayatımıza girdikleri günden beri kullandığımız elektronik cihazları sürekli fişe takma zorunluluğundan bizi kurtarmış, cihazlarımızı her zaman yanımızda taşıyabilme kolaylığı sağlamıştır. Bilgisayarımızdaki, tabletimizdeki ve telefonumuzdaki bataryalar da bir çeşit pildir ve kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek cihazımızın çalışması için gerekli olan enerjiyi üretir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte elektronik aletlerin kablosuzlaşması sonucu pil kullanımında ciddi artışlar olmuş ve bu da çevreye zarar vermeyen, kullanım kolaylığı sağlayan pil arayışının başlamasına sebep olmuştur. Bu arayış ise ortaya şarj edilebilir pilleri çıkarmıştır. Şarj edilebilir piller, edilemeyenlere kıyasla daha kullanışlı ve zamandan tasarruf sağlar.

Şarj Edilebilir Piller Hangileridir?

Kurşun asit, lityum iyon, lityum iyon polimer, sodyum sülfür, nikel demir ve nikel çinko karışımı piller şarj edilebilir piller sınıfındadır.

Şarj Edilebilir Pillerin Arkasındaki Bilim Nedir?

Elektrokimyasal olarak enerji, elektronu kopan maddeden oksidasyon yoluyla elektronu tutan maddeye ulaşarak redüksiyonla tamamlanır. Elektronun koptuğu ve elektronu tutan kısımlara anot ve katot da denilmektedir. Bu türün en iyi örneği elektronik cihazlarda sürekli kullanılan ve defalarca şarj etme özelliğine sahip lityum pillerdir. Lityum pillerde anot ve katot arasındaki karşılıklı hareketler deşarj durumunu ortaya çıkarır.

Li İyonların Hareketi

Katot iyottan elektronun kopmasıyla ayrılan Li iyonları pil içerisinde bulunan kanalları ya da başka bir yolu takip ederek anota ulaşır. Anotta gerçekleşen tepkimeler sonucu elektron taşınmış olur ve enerji açığa çıkar.

Şarj Edilebilir Pillerin Avantajları ve Dezavantajları

Uzun süreli kullanım sunması, defalarca şarj edilebilmesi, cihazlarınızı yanınızda taşımanıza olanak sağlaması açısından avantajlı olan şarj edilebilir piller; uzun süre kullanımda özelliğinin kaybolması, fiyatlarının şarj edilemeyen pillere göre çok pahalı olması ve ısıya maruz kalmaları durumunda hem kendilerine hem de cihazlarınıza zarar vermeleri gibi dezavantajlara da sahiptirler.

Ayrıca şarj edilebilir pillerle ilgili en önemli detay daha az pil tüketimi sağladığı için çöpe atılan pil miktarını azaltmaktadır. Bilindiği üzere pillerin geri dönüşümünün sağlanması hem çok zor hem de bu işi yapan kurumlar için oldukça maliyetli bir süreçtir. Avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak sizler de şarj edilebilir pilleri tercih edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı