Mobil

Sim Kartlar Tarih Oluyor. İşte Yeni Teknoloji

eSİM teknolojisi ile eski SİM kartları artık tarih olacağa benziyor.

Sürekli olarak yerine tam oturmadığı için servis dışı internet ağı ve bağlantı hatası gibi sorunlar artık tarih olacağa benziyor. Milyonlarca sim kart kullanıcısını etkileyecek bu durum, bundan sonraki teknolojiye adaptasyonu biraz olumsuz etkileyebilir ama bu harika haber bile, yeterince heyecanlanmamıza yetti. Zira yeni teknoloji ile artık Sim kart derdine son! Yeni teknolojin ismi ise eSİM. Daha önce iPhone 11’de kullanılacağı söylenince bir anda şimşekler belirmeye başlamıştı. Ve sonuçta iPhone 11’de görüldüğünde gerçekten de harika bir teknoloji olduğu herkesçe kabul edilmişti. Peki bu yeni teknoloji ne ve bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar…

eSİM İle Neler Gelecek? Avantajları Neler?

embedded yani gömülü, saklı anlamına gelen e harfi ve SİM’in birleşimi ile oluşturulan (e elektronik ile sıkça karıştırılıyor) eSİM, fiziki bir kart değil. Yani daha önce 3 farklı boyutta olan ve elimize aldığımız bu kartların yerine, telefonlarda gömülü olarak gelecek yeni kartlara eSİM kartı denmekte. Bu kartlar bundan sonraki telefonlarda cihaza gömülü olarak gelecek ve herhangi bir kart değişimi veya kart yenilemesi durumunda, bu gömülü çipe bilgiler girilecek. Yani, kartınızı takıp çıkarmadan ve de atmadan, sadece içindeki bilgilere 10 saniyede girilerek müdahale edilebilecek.

Kimisine göre bunun zararlı yazılımlar tarafından ele geçirilebileceği gibi korkular meydana gelse de, teknoloji uzmanları, çiplerdeki koruma sisteminin günümüz SİM kartlarına göre daha güvenli olacağını belirtiyor. Uzmanlar, hali hazırda kullanılan kartlardaki açıkların çok daha fazla olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden bu teknoloji hem daha az yer kaplama hem de vakitten tasarruf anlamında büyük avantaj sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı