Teknofest’te Rus Uçakları Gövde Gösterisi Yaptı

Teknofest'te Rus savaş uçağı SU 35, gövde gösterisi yaptı.

Bugün başlayan ve 22 Eylül’e kadar devam etmesi beklenen Dünya’nın en büyük havacılık fuarlarından biri olan Teknofest’te, katılımcılara harika gösteriler ve mükemmel icatlar sunuldu. Dünya’nın birçok ülkesinden katılım sağlanan bu dev festivalin onur konuklarından biri de Rusya oldu. Rusya’nın Türkiye’ye satmak istediği ve ABD’li F 35’lere alternatif olarak görülen SU-35 uçakları da, Teknofest’in en çok heyecan uyandıran konuklarından biri oldu. Yaklaşık 15 dakikalık hava gösterisi ile adeta “düşman” çatlatan SU 35’ler, şimdiden Türkiye’ye göz kırpmış durumda.

SU 35’lerden Türk Semalarında Gövde Gösterisi

F 35’e 2007 yılından beri katılan ve hem ortağı hem de en büyük alıcılarından biri olan Türkiye, ne yazık ki alakası bahaneler ile uçakları satın alamamıştı. Bu duruma alternatif olarak geliştirilen Türk yapımı TF-X’ler için ise henüz daha prototip aşamasında olunmasından dolayı, acil ihtiyaçları karşılamak üzere SU 35’ler bir alternatif olarak düşünülüyor. SU 35’ler her ne kadar kapasitif gövde ve muharebe gücü bakımından F 35’lere kıyasla daha büyük handikaplara sahip olsa da, dikey hızlanma ve yüksek irtifa açısından SU 35’ler daha iyi. Aynı zamanda daha az yakıt harcaması ve havada asılı kalma süresi de F 35’lere kıyasla daha iyi düzeyde.

TF-X ve SU 35’ten Ortak Tatbikat Protokolü İmzalanacak

Teknofest’in sadece bir savunma ve havacılık festivali değil; aynı zamanda daha güçlü işbirliklerini geliştirmek amacı ile de oluşturulduğu görülüyor. Dünya’daki Türk dostu denebilecek Pakistan, Katar ve KKTC’den de onur konukları davet edildi. Onlar için de bu festival hem daha güçlü dayanışma hem de güçlü alışveriş hamleleri için büyük bir fırsat olacak. En büyük gelişme ise TF-X tamamlandıktan sonra SU 35’le ortak tatbikat düzenleme protokolünün imzalanacak olması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı