Blog

Teknofest’ten Ne Anladık?

Geçtiğimiz günlerde sona eren Teknofest'in ülkemiz açısından stratejik kazanımlarını ele aldık.

17 Eylül’de başlayıp 22 Eylül’de sona eren ve yaklaşık 1 milyon 750 bin konuğu ağırlayan Teknofest’in kazanımları neler oldu? Hazırlanma sürecinden tutun da dağıtılan hediyelere kadar yaklaşık 150 milyon liralık (söylenti) bir harcama yapılan bu festivalin ülkemize ne gibi getirileri oldu? Acaba ülkemizdeki teknolojiyi hem yerli hem de yabancı turistlere tanıtmak mıydı amaç; yoksa S-400, F-35 ve Su-57 temelinde bir gövde ve güç gösterisi miydi? İşte tüm bu soruların yanıtlarını teknogaste ailesi olarak sizlerle paylaşmak istedik.

Büyük Bütçeler İle Dev Hazırlık

Öncelikle sadece bir söylenti olan ve tüm masrafların yaklaşık 150 milyon TL olduğu yönündeki haberlere değinmek istiyoruz. Bu blog sayfamızda buna değinmeden olmaz. Her ne kadar bu miktarın daha altı mı yoksa da mı üstü harcandı konusunda net bir rakam belirlenmese de, bunun sponsorlar aracılığı ile ayarlanmış olması ve teknolojimizi tüm dünyaya sergileme fırsatı yakalaması, ana gündem maddemizin bu olmamasını sağlıyor. Zira kimi boştan festivallere milyonlarca liranın harcandığı ülkemizde, böyle güçlü bir festival için bu rakamlar gözden çıkarılabiliyor. Nitekim, bu festivalde sergilenen araç, gereç, ekipman ve donanımların onlarca farklı ülkeden scout ekiplerince incelenmesi ve birçok ülkenin bunları sipariş verecek olması “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” noktasına getiriyor bizi.

Su-57 ve F-35 Gölgesinde S-400 Pazarlığı mı?

Aslında bir yandan gözleri kamaştıran ve düşmanı çatlatan yerli ve milli muharip uçağımız TF-X bir köşede bizlere göz kırparken gökyüzünde F-14 ve SU-57 gösterilerini izlemek, bizlere biraz buruk bir hüzün yaşamaya itti. Zira, bu festivalin en önemli konuklarından biri de Su-57 savaş uçakları idi ve bunların ABD’ye bir göz dağı olduğunu herkes kolaylıkla anlayabilirdi. Nitekim bu hareketten sonra, ABD’den birbiri adına yeni ve kritik paketler ve adımlar sunulmaya başlandı. Türkiye aslında bu festival ile bir yandan kendi yerli imkanlarımızı sunarken, bir yandan da ABD’ye bir mesaj vermiş oldu. En azından bu bizim fikrimiz. Umarım bu noktada masadan eli güçlü çıkan taraf biz oluruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı