Telefonum neden yavaş şarj oluyor? diyenlere 7 öneri

Telefonun yavaş şarj olmasının bir çok nedeni olabilir sizler için 7 harika önerimiz var bunlardan biri telefonun yavaş şarj olmasına sebebiyet verebilir.

Bazen çok acil durumlarda cep telefonumuzun batarya düzeyinin düşük olması bizi telaşlandırabilir ve hemen şarj etmek isteyebiliriz. Fakat bu durumda, beklenmedik sorunlar kendini gösterebilir. Telefonun olağandan daha düşük düzeyde şarj etmesi gibi. Peki, telefonunuz neden yavaş şarj oluyor olabilir? Ve bu durumda hangi çözüm yollarını denemek gerekir? Biz de bu yazımızda telefonunuzun hızlı şarj edilmesini sağlayacak çözüm yollarını derledik.

Çözüm 1: Kötü bir USB kablosu kullanıyor olabilirsiniz, değiştirmeniz gerekebilir!

Telefonunuzun yavaş şarj olma sebeplerin başında gelen eskimiş USB Kablo bu durumda ilk şüphelenmeniz gereken, USB kablosu olmalı. Çünkü, telefonun ağır bir şekilde şarj olması nedenlerinin başında USB kablosu gelir ve neredeyse %50 oranında bir etkisi vardır. Bildiğiniz gibi, günlük kullanımlarda, USB kabloları hem yıpranır hem de zamanla aşınır. Aynı zamanda, bu kabloların şarj etme aşamalarında bükülmesi, katlanması ve yerde sürüklenmesi gibi birçok etken de USB kablolarının zamanla etkisini kaybetmesine neden olabilir. Bu durum zaman içerisinde USB kablolarının etkinliğini kaybetmesine neden olabileceği gibi sadece birkaç kullanım sonrasında da etkinliğini tamamı ile yitirmesine neden olabilir.

Eğer, USB kablosundan şüpheleniyorsanız ve sonrasında başka bir USB ile istediğiniz sonucu alıyorsanız; USB kablosunu değiştirmek hem en kolay hem de en ucuz yol olabilir. Günümüzde USB kabloları çok uygun fiyatlar ile satılmakta. Tabii ki, alacağınız kablonun kalitesini göz önünde bulundurmanız, daha etkili ve daha uzun süreli kullanım imkanı sağlar.

Telefon şarj etme

 

 

Çözüm 2: Kötü bir Adaptör şarj düzeyini oldukça etkiler!

USB kablosunda problem olmadığına inanıyorsanız; bu durumda, Adaptörde problemi arayabilirsiniz. Sorunlu olmayan aynı USB kablosunu başka, uyumlu bir adaptöre takarak şarj etmeyi deneyin. Muhtemelen, sorun çözülecektir. Çünkü, USB kablosundan sonra en fazla olası neden, adaptörden kaynaklanmaktadır.

Muhtemelen, bir güç dalgası ya da fiziksel bir zedelenme, adaptörü etkilemiş ve etkinliğini yitirmesine neden olmuş olabilir. Eğer, sorun adaptörde ise; Yeni bir Adaptör olarak soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

telefon şarj etme

 

 

Çözüm 3:  Güç kaynağına göz atmak gerekebilir!

Her Güç kaynağı aynı enerjiyi vermez PC’nizi telefonunuzu şarj etmek için kullanıyorsanız, telefonunuz çok yavaş şarj olacaktır. USB 3.0 ile bile standart enerji çıkışı yalnızca 9A’dır (USB 2.0 için 5mA). Ve bu ideal şartlar altında; USB kablonuzdaki veya bağlantı noktalarınızdaki herhangi bir hasar, yetersiz enerji akışını daha da azaltabilir. Aynı şekilde, kablosuz şarj kullanıyorsanız, bu durumda daha fazla etkileneceğiniz anlamına gelir.

 

Telefon şarj etme

Çözüm 4: Telefonunuzun modası geçmiş olabilir!!!

Evet, bu durum dokunaklı bir sebep olabilir ama telefonunuzun eski olması ve bu yüzden şarjı yavaş alıyor olması gayet doğaldır. Modern cihazlarda, hem hızlı şarj teknolojisinin kullanılıyor olması hem de daha güncel yazılımlar ile destekleniyor olması, cihazın şarj süresini oldukça kısaltır. Eğer cihazınızın eski bir cihaz olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda teknik servise götürerek, şarj yuvasının temizlenmesi ve gerekiyorsa; soketlerinin değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Telefon şarj etme

 

 

Çözüm 5: Kötü bir batarya kullanıyor olabilirsiniz!

Kimi zaman üreticiler, üretim bandında meydana gelen sorunlardan dolayı kalitesiz bataryaları piyasaya sürebilmekte. İşte bu durumda, sizin telefonunuzun bataryası da kötü bir batarya olabilir. Dilerseniz, bunun için resmi servis sağlayıcınız ile temasa geçerek çözüm alabilir ya da herhangi bir teknik serviste çözüm arayabilirsiniz. Sizin yapabileceğiniz başka bir şey kalmamış olabilir!

Telefon şarj etme

 

 

Çözüm 6: Arkaplan uygulamaları buna neden olabilir!

Eğer, cihazınız için sürekli olarak çalışan bir arka plan uygulaması varsa ve bu uygulama ya da uygulamalar epey bir güç tüketiyorsa, bu durumda, telefonun gücünü sömüren, arka plan uygulamalarını sonlandırarak verebilirsiniz. Arkaplan uygulamaları, kimi zaman ihtiyacınız olan uygulamalar olabileceği gibi, kimi zaman ise belki de daha önce hiç kullanım gereksinimi duymadığınız uygulamalar olabilir. İşte bu durumda, arkaplan yöneticisine girerek, uygulamaları inceleyebilir ve aktif uygulamaları sonlandırabilirsiniz.

şarj etme yöntemleri

 

Çözüm 7: USB Portu tıkalı olabilir!

Telefonunuz bütün gün cebinizde ya da çantanızda dolaşarak her türlü tüy, toz ve parçacıklar ile muhatap kalıyor olabilir. Bir USB bağlantı noktasının içine bir miktar çöp dolması oldukça yaygındır. Şarj cihazınızı fark etmeden taktıysanız, tıkanıklığı daha derine yerleştirmiş olabilir; bu, şarj cihazınızın iyi bir bağlantı kurmasını engelleyebilir. Ve dolayısı ile Telefonun yavaş şarj olması kaçınılmaz olmasında ciddi bir sebep olabilir.

Çözüm için plastik tahta olmayan bir kürdan ile yavaş hareketler ile port yuvasını temizlemeye çalışın. Dikkat etmeniz gereken nokta ise; pisliklerin ve çöplerin daha derine itilmemesini sağlamak. Aksi durumda, bu sayede daha fazla zarar vermeniz olası.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı