Telefonunuzu Hızlandırmak İçin 5 Sihirli Yöntem

Akıllı telefonlar daha da akıllanmaya devam ettikçe, donanımlar, telefonlardaki yazılımsal zekaya ulaşamamaya başladılar. Bu da bize pil, hız gibi sorunları getiriyor. Telefonu hızlandırmak için pek çok konuda çeşitli uygulamalar, çeşitli sistem güncellemeleri sürekli olarak yapılıyor. Bu tür işlemlerin ne kadar pozitif sonuç verdiğiyse tam bir muamma.

Telefonun yavaşlamasına aldırmaksızın, telefonunuzu hızlandırabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde adeta telefonunuzun ömrü uzuyor ve uzun zamandır görmediğiniz hızlara ulaşabiliyor. Telefonunuzu hızlandırmak için kullanacağınız yöntemler genellikle işe yarar sonuçlar verse de zaman zaman alakasız çözüm yolları da karşımıza çıkmıyor değil.

Telefonunuzu hızlandırmak için, gerçek ve işe yarar bir şeylere ihtiyacınız varsa, aşağıdaki listeye göz atmalısınız. Böylece telefonunuzu hızlandırabilecek, işe yarar 5 maddede, telefonunuz uzun zamandır olmadığı kadar hızlanacak ve tekrar işe yarar hale gelecek. İşte size telefonunuzu hızlandırmak için 5 çözüm önerisi.

1-Telefon Önbelleği

Telefonların (özellikle android telefonlar) bize bir uygulamada ya da sosyal medyada gezinirken kaydettiği verilere önbelleklenen veri denir. Bu veriler ne işe yarar derseniz, bu veriler biz uygulamayı açtığımız zaman daha fazla güç sarf etmeyerek eski verileri, paylaşımları, dosyaları bize gösteriyor.

Bu iyi bir özellik gibi gözükebilir fakat vakit geçtikte o veriler birikerek telefon hafızasını dolduruyor ve telefonun yavaşlamasına yol açıyor. Bu verileri silmek için ise öncelikle ayarlara girmelisiniz. Sonrasında depolama ya da hafızayı açarak önbelleğin üstüne basmalı ve ekrana yazı gelirse onaylamalısınız.

Böylece telefonunuzun hafızası rahatlamış olacaktır, dolayısıyla telefonunuz hızlanmış olur. Aslında telefon hızlandırmaya yarayan uygulamalar tam olarak bu işe yarıyor. Bu tür uygulamalar, bu işlemi otomatik olarak kendisi hallediyor.

2-Temizlik Uygulamaları

Önbelleklenen veriler işe yaramadıysa 3. parti uygulamalara başvurabilirsiniz. Bu uygulamaların temel amacı telefonun Ramini temizleyerek telefonu hızlandırmak. Play Store’de bu tarz uygulamalar çok fazla, seçim size tamamen size ait. Telefon hızlandırmaya yarayan uygulamalar arasında en bilindik olanlarından biri, Clean Master uygulamasıdır. Uygulama telefondaki çöp dosyaları silerek hem Rami hem de telefon hafızasını boşaltıyor.

İlk kullanımda farkı görmek mümkün. Aynı zamanda bu tarz uygulamalar bataryayı fazla kullanan uygulamaları size göstererek önlem almanızı sağlayacak işlevleri de var. Böylece telefon önbelleğini temizleme yönteminin benzeri olsa da daha işlevsel, daha kullanışlı ve gayet basit.

Fakat dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. Bazı kötü niyetli yazılımcılar virüslü uygulamaları ‘telefon hızlandırıcı’ adıyla uygulama mağazalarına sürerek telefona virüs bulaştırıyor. Bu yüzden bilindik uygulamaları kullanmanızda fayda var.

3-Depolama Sorunu

Telefonu yavaşlatan en önemli etkenlerden biri de depolama yani hafızadır. Hafıza doluluğu 8-16gb hafızalı telefonlarda görülen genel bir sıkıntıdır. Peki bu sıkıntıyı nasıl giderebiliriz:

1)Ekstra depolama aygıtı OTG’li flash, hafıza kartı ve taşınabilir hard disk alabilirsiniz.

2)Bulut depolama alanı satın alabilirsiniz ya da bedava sunulan bulut depolama alanını kullanabilirsiniz. Bulut depolama nedir? Bulut depolama internette güvenli şekilde fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer verilerinizi saklayabileceğiniz internetteki depolama alanınızdır.

Bu tip depolama alanlarına internetin olduğu her yerden ulaşabilirsiniz. GSM şirketlerinin, telefon üreticilerinin ve diğer bağımsız şirketlerin oluşturduğu depolama alanlarını kullanabilirsiniz.

4-Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Herhangi bir uygulamayı kullandıktan sonra direkt olarak ana ekrana döndüğümüzde çıktığımız uygulama biz çıktıktan sonra çalışmaya devam eder. Tabi bu uygulamalar çalıştığı sürece işlemci kullanımına devam ederek telefonu yavaşlatır.

Bunu kapatmanın hepimizin bildiği gibi basit bir yolu vardır. O da arka planda çalışan uygulamalara tuş üzerinden veya ekran üzerinden yapabilirsiniz. Fakat bilmediğimiz bir şey vardır o da biz arka plandan kapattıktan sonra bile sosyal medya uygulamaları, tarayıcılar, VPNler ve bazı online oyunlar internet bağlantısını kullanarak arka plandan çalışmaya devam ederek cihazı yavaşlatıyor.

Bunu ayarlardan veri kullanımına girip, diğer veri ayarlarından akıllı veriden ayarlayabilirsiniz. Telefon hızlandırmaya yarayan uygulamalar arasında pek çoğu bu işlemi de otomatik olarak yapabiliyor.

5- Sürekli Durdurulan ve Uygulamadan Atanlar

Herhangi bir uygulama sürekli durdurulma ya da herhangi bir uyarı almadan atma sorunu yapabilir. Bu durum işlemciniz bu sorunu gidermek için uğraşarak cihazınızı ciddi manada pil ve hız kaybına sokabilir. Böyle durumlar hemen hemen bütün android ve IOS kullanıcılarının başına gelmiştir. Bu durum şu sebeplerden dolayı başınıza gelmiş olabilir;

Eğer uygulamayı play store dışında indirdiyseniz uygulama eksik inmiş olabilir, cihazın özellikleri uygulamaya yetersiz geliyor olabilir, google play hizmetlerini güncellenmemiş olabilir, yeterli depolama alanı eksikliğinden olabilir, online bir uygulama ya da oyun oynuyorsanız sunucu bakıma girmiş veyahut sunucuda bir sıkıntı meydana gelmiş olabilir, eğer offline oyun oynuyorsanız hücresel veriyi ya da wifiyi kapatın.

Eğer bunları kontrol ettiyseniz ve hala uygulama atıyor ya da durduruluyor ise telefonu kapatıp açın eğer yine düzelmezse bir servise götürmekte fayda var. Telefonu hızlandırmak için ise tüm bunlar yeterli olacaktır. Bu yöntemler ile birlikte telefon hızınız kısa sürede yükselecek, tekrar eski haline gelecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı