Tesla Araba Dedektif Gibi Çalışacak

Özellikle suç oranını azaltmayı hedefleyen yeni Tesla Arabalar dedektif gibi çalışacak

Eskiler hatırlayacaklardır, Kara Şimşek arabası ve onun maceraları 1980’li yıllarda insanları ekran başına kilitlerdi. Dünyayı suçlulardan temizleme misyonunu hayat amacı yapan Michale Night ve KİT isimli araba, kendi kendine gidebiliyor, saatten gelen sinyalleri alarak, sürücünün yerini tespit edip ona doğru gelebiliyor, bomba atabiliyor konuşabiliyor ve daha bir çok o zamanların dar hayal sınırlarını zorlayan marifetlere imza atıyordu. Tesla da elektrikli arabalar üreterek hayalleri zorlamayı seçti ve istenen şekilde olmazsa da bir mesafe kaydedebildi. Şimdi, yeniliklere açık olan TESLA ve arkasındaki Elon MUSK yeni bir gelişmeye imza atıyorlar.

Dedektif Tesla Arabalar

Araçlara kötü niyetle yaklaşanları izleyecek olan yeni Tesla model arabalar, suç oranlarında azalmayı hedefliyor. Arabayı çizmek isteyenleri önceden görüp algılayan kameralar, ikaz sistemi, sürücüyü bilgilendirme gibi birçok yeni işlevler yeni dünya insanına ilginç gelmiyor.  Dedektif gibi çalışacak olan Tesla model elektrikli arabalar, etrafı gözleyecekler. Belli bir çapta alanı tarayacaklar. Komşunun evine zorlar girmek isteyen hırsızları bile tespit edecek olan yeni araba, polisi arayarak görüntüleri bile gönderebilecek. Daha hızlı müdahale olanağı sağlanacak ve suç oranları gittikçe azalacak. Zaten deneme amacıyla şu anda ABD’deki Tesla araçlarının bir kısmında bu özel donanımlar var. Bu güne kadar birçok suçlu bu arabalar sayesinde yakalandı. Öyle görünüyor ki Dedektif Tesla arabalar Vandalizm’i bitirecek.

Tesla Araçlarda Nöbetçi Modu

Yeni Tesla araçlarda nöbetçi modu yer alıyor. Ön Kontrol panelindeki bir düğmeye basarak Tesla nöbetçi modunu etkinleştirebilirsiniz. TeslaCam adı verilen bir hafıza kartının araca yerleştirilmesi gerekiyor, ayrıca şarj seviyesi minimum yüzde 20 olmalıdır. Hırsızlar hafıza kartını çalarsa ne olacak? Tesla buna da çare buldu. Görüntüler anlık olarak internetteki serverda kayıt altına alınacak. Hırsızlar kartı çalsa bile bilgiler güvende olacak. Tesla Model X  bu tür donanımla donatılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde California’da Tesla Model X arabasının yanından geçen ve onun kaportasını çizen bir kamyonet, an be an kameraya alındı ve görüntüler polise verildi. Kamyonet sahibine hasar ücreti ödettirildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı