Bilim ve Teknolojiİnternet

Tesla’nın Rüyası Gerçek mi Oluyor? Tam 1 Milyar Kişi Havadan İnternet Kullanacak!

Elbette Tesla’nın zamanında internet mi vardı diye sorabilirsiniz! Kesinlikle haklısınız, fakat o, bugünü tahmin ediyormuş gibi çok önemli teknolojilere imza atmıştı ve birkaçına da çok yaklaşmıştı. Bunlardan biri de tüm New York’un elektriğini sadece bir merkezden sağlamak ve dahası herhangi bir tel veya direk kullanmamak. Evet o buna çok yaklaşmıştı. Öyle ki patentini Thomas Edison ile bile paylaşmamıştı diğer tüm patentleri paylaşmasına rağmen. O, bir merkezden elektromanyetik akım oluşturarak tüm herkesin o merkezden dışarıya yayılan elektriği kullanmayı amaçlıyordu. Ve bunu da bir yere kadar başarmıştı ki, dönemin ABD karar vericileri ona bu izni vermedi.

Akıllara Tesla’nın Rüyası Geldi!

İşte tam da öyle bir zamanda mükemmel bir haber aldık ki; aklımıza teknogaste ailesi olarak Tesla geldi. Çünkü bu yeni teknoloji, ondan ilham alınmış harika bir yenilikti. Ve bu sefer elektrik değil ama en az onun kadar önemli ve günümüzde kimisine göre hayati önem taşıyan internet ağı idi. Yeni teknolojinin adı da WTTx teknolojisi yani; Wireless to the x (Herhangi bir yere uzaktan bağlantı) ve bunun mucidi tahmin edebileceğiniz gibi Huawei. Bu durum Huawei için yeni olmayabilir, zira Çin’deki bazı bölgelerde hali hazırda bu teknoloji kullanılıyor. Fakat bunu diğerlerinden ayıran en önemli şey; hem hızlı internet olması ve hem de tam 1 milyar kişiye ulaşacak olması!

Bu sayede, Dünya’da 2 milyarın üzerindeki internet kullanmayan kişiler için mükemmel bir kaynak sağlanmış olacak. Ve 1 milyar kişi bu sayede internet ile tanışmış olacak. Huawei’nin bu adımına bir çok GSM firması karşı çıksa da, teknolojinin birkaç yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı