Bilim ve Teknoloji

TSMC, 3 nm Çiplere Hazırlanıyor

3 nm üretim süreci için TSMC yeni yatırımlar yapmaya başladı. İşte çiplerin geleceği tarih.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan TSMC, bu alanda teknolojinin ne kadar ilerlediğini kanıtlamakta kararlı gibi gözüküyor. 7 nm üretim teknolojisiyle beraber yeni amiral gemisi işlemci modellerinin üretilmesinin hemen ardından bir sonraki amiral gemisi işlemci modelleri için de hazırlıklar başlamıştı.

Firmanın bir sonraki üretim teknolojisinin ise 5 nm olduğu açıklandı. Bunun üzerinde çalışmalar devam ederken, şimdi ise yeni bir eşik daha atlandı. Firma bu kez 3 nm üretim teknolojisi için yeni yatırımlarını açıkladı.

TSMC Yeni Bir Fabrika Kuruyor

Firma ilk olarak 5 nm çipleri geliştirme konusunda odaklanmış durumda. 5 nm çiplerin geliştirilmesinin hemen sonrasında 3 nm çiplere geçiş yapılacak. Bunun için 30 hektar büyüklüğünde bir alan içerisine özel bir fabrika kurulacak. 2022 yılına kadar tamamlanacağı açıklanan fabrikanın, doğrudan 3 nm üretim teknolojisi ile çip üretimine başlayacağı açıklandı.

3 nm üretim

3 nm çipler ilk açıklamalara göre 2023 yılında piyasada yer alacak. 2023 yılında piyasaya çıkacak olan çiplerin, yeni amiral gemisi modelleri olması bekleniyor. 5 nm teknolojisinde ne kadar başarı elde edileceği bir yana, 3 nm üretim teknolojisinin de şimdiden geliştiriliyor olması, TSMC için ne kadar hızlı bir atılım yapıldığını göstermekte.

Aynı durum 5 nm çiplerin üretileceği fabrika için de geçerli olmuştu. 2020 yılında üretime başlayacak olan 5 nm fabrikasının da 42 hektarlık bir büyüklüğünün olduğu biliniyor. Toplamda 4 bin kişinin çalışacağı dev bir alandan söz ediyoruz. Aynı durum 3 nm tesisi için de geçerli olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı