Haberler

Türk Telekom %55’lik En Büyük Hisse Payını Satışa Çıkardı!

Türk Telekom eski sahiplerinden biri olan OTAŞ, kredi borçlarını ödeyemedi. Bankalar tarafından yüzde 55’lik hisselerin alınmasının ardından hisse sahipleri tarafından satışa çıkarıldığı bildiriliyor. Aralarında Garanti BBVA, Akbank ve İş Bankası’nın da bulunduğu toplam 12 banka birleşerek Levent Yapılandırma Yönetimi oluşturuldu. Bu hisselerin satışı için de Morgan Stanley isimli şirket yetkilendirildi.

Türk Telekom Hisseleri Neden Satışa Çıktı?

Geçtiğimiz senenin sonlarında Türk Telekom, dönemdeki sahibi olan Ojer Telekomünikasyon’un (OTAŞ) yüzde 55’lik olan hissesini, aralarında Garanti BBVA, İş Bankası ve Akbank’ın bulunduğu toplam 12 bankadan oluşan yeni bir oluşuma devretmişti. OTAŞ’ın borçlarını ödeyememesinden dolayı kaynaklanan bu durum geniş bir yankı uyandırmış ve beraberinde gelen yeni oluşum Levent Yapılandırma Yönetimi olarak ifade edilmişti. Son günlerdeyse Levent Yapılandırma Yönetimi’nin yeni aldığı karar bir hayli konuşulacağa benziyor. Alınan kararın doğrultusunda bu yapılandırma yönetiminin elinde bulundurduğu Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi satışa çıkıyor.

Satış İşleminin Ardından Neler Olacak?

Türk Telekom’un genel olarak ortaklık yapısına bakıldığı zaman Levent Yapılandırma Yönetimi’nin yüzde 55’lik payı bulunurken; TC Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yüzde 25, halka arz edilen borsa bölümü yüzde 15 ve varlık fonunda da yüzde 5 pay bulunuyor. Satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugünkü piyasa değeri 20 Milyar TL olarak belirtilen Türk Telekom’un en büyük hisse payı, başka bir kuruma devredilmiş oluyor.

Bankalar Konuyla İlgili Hangi Açıklamalarda Bulundu?

Konuyla ilgili açıklama yapan Bankalar; Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’nin ya da LYY sahipliğindeki %55’lik Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerin satışını tamamlamak için, Morgan Stanley & Co. International plc. (Morgan Stanley) satış danışmanı olarak yetkilendirilmiştir. Potansiyel yatırımcılarla görüşmeler başlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı