Türkiye’nin, Cumhuriyet’ten Günümüze Teknolojik Panoraması

Teknofest'te mükemmel anlar tüm konukları kendinden geçirdi.

Geçmişten günümüze yaklaşık 110 yıllık teknolojik araç ve gereçlerin sunulduğu, prototiplerinin sergilendiği veya fotoğraflarla meraklılar ile buluşturulduğu bu mükemmel serginin adresi Teknofest. Evet! Teknofest’te bugün neredeyse Cumhuriyet döneminden itibaren yerli olarak üretilen savunma ve taarruz araç gereç ve ekipmanları, teknoloji meraklıları ile buluşturuldu. Kimisinin gerçeği, kimisinin maket ve prototipi, kimisininse fotoğraf veya sanal canlandırılmaları ile bu mükemmel gösteri, tam bir şölene dönüştü. Çünkü sergi alanına giren neredeyse bir daha çıkmak istemiyor. Uzun kuyrukların bir türlü bitmediği bugünde, hem göğsümüz kabarırken hem de “Vay be! Zamanında bunu mu kullanıyorlarmış?” demekten kendimizi alamadık.

Osmanlı ve Selçuklu’dan Dahi Örnekler Var

Gösteride sanal canlandırma ve maketler ile ok ve silahların da sunulduğu bu harika festivale damgasını vuran en önemli ve en güncel yerli ve milli yüz akımız ise Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu oldu. Bu mükemmel geminin son teknoloji ile donatıldığını görmek, gerçekten de gurur vericiydi. Bununla birlikte, Hürkuş’un, zamanında büyük atılımlar yaparak günümüze kadar gelişi, Anka, Panter, Bilgem, Bayraktar, SOM gibi birçok savunma sanayi örnekleri de mükemmel örnekler olarak sunuldu.

Kronolojik Olarak Sunuldu

Sergi alanında bir hat ve düzen oluşturularak, kronolojik sıralama olarak geçmişten günümüze tüm icatlar sıralandı. Mükemmel anların yaşandığı bu harika festivalde, çocuklar da harika zaman geçirdi. Aynı zamanda Çanakkale, Gaziantep ve Maraş gibi kurtuluşun merkez simgelerinin en önemli kahraman ve direnişçilerinin de maket ve heykelleri, görenleri oldukça etkiledi. 22 Eylül’de sonlanması planlanan Türkiye ve Dünya’nın en büyük savunma ve hava festivallerinden olan TEKNOFEST’e siz de fırsatınız varsa katılabilirsiniz. Atatürk Havalimanında ücretsiz olarak bu festivalin bir parçası olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı