Blog

Uçaklarda Overbook ve No Show Uygulamaları Ne Anlama Geliyor?

Havayolu şirketleri, 1970 yılından itibaren yeni bir uygulamaya gitme kararı aldılar. Buna göre, bu kararı almadan önce yaptıkları bir araştırmanın sonucu olan, her seferde %5-%10 arasındaki boş koltuk olmasından dolayı, bu koltuklara yeni müşterileri alma fikri ortaya çıktı. Zira araştırma sonucuna göre herhangi bir nedenle uçağa yetişmeyen yolcuların oranı, tüm koltuk sayısının %5’inden fazla ve %10’undan az olmuştur. Bu da doğal olarak, alternatif arayışlara giren havayolu şirketleri için ek kazanç kapılarını sonuna kadar aralamıştır. Peki ne anlama geliyor overbook ya da overbooking? Ve No Show uygulamasını nasıl yönetiyor havayolu şirketleri? İşte ayrıntılar…

Overbook ya da Overbooking Ne Anlama Geliyor?

Overbook ya da bir diğer adı ile overbooking, rezervasyon yaptırmasına rağmen uçağa yetişemeyen veya uçuşu iptal etmek isteyen kişilerin yerine, yeni yolcu ikame etme işlemidir. Buna göre yolcuların bilet iptalinin yaratacağı mağduriyetin yerine yeni yolcular ile zarar etmenin önüne geçilmek hedeflenmektedir. Bu sayede hem havayolu şirketleri No Show olarak bilinen boş koltuktan kaynaklı zararı yeni müşteriler ile telafi etmeyi, hem de uçağı kaçıran yolcuların yeni tarife ile yolculuk etmeleri sağlanmaktadır.

Overbook Tazminat Davaları İçin de Güçlü Bir Çözüm

Aslında havayolu şirketlerinden de kaynaklanan bir dizi sorun, overbooking’e neden olabilmektedir. Bu sorun ile karşılaşan ve tazminat davaları ile muhatap olmak istemeyen şirketler, yolcuların hem konaklama hem de yeme-içme gibi masraflarını, yeni bilet alan kişiden aldıkları para ile kapatmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, kendi hatalarından dolayı uçağı kaçıran kişiler de bu sayede bir üst klasta uçmak üzere rezervasyonunu yaptırabiliyor. Genellikle business class koltuklarına yönlendirilen bu yolculardan da epey miktarda kazanç elde eden havayolu şirketleri, bu sayede tek taşla iki kuş birden vurmuş oluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı