İnternet

Üniversitelerin İnterneti Kesildi – Açıklama Gecikmedi

Üniversitelerde yaşanan internet kesintisinin nedeni konusunda açıklamalar gelmeye başladı. Sorun Ulusal Akademik Ağ tarafında.

Türkiye’deki hemen her üniversitede öğrencilerin ve üniversitede görevli olan eğitimcilerle çalışanların kullanabildiği, üniversiteye göre değişen internet sistemleri bulunuyor. Tüm bu sistemler için genel olarak belirlenmiş bir alt yapı kullanılıyor. Ulusal Akademik Ağ olarak bilinen ve hemen hemen her üniversitede kullanılan alt yapının, şu sıralar ise erişim sorunu ile gündemde olduğunu görüyoruz.

Türkiye genelini etkileyen erişim sorunu nedeniyle birçok üniversitenin internetinin kesildiği de ortaya çıktı. Ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olarak bilinen İstanbul Üniversitesi de sorundan etkilendi. Kısa süre sonra ise üniversitenin sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Ulusal Akademik Ağ Bölümünde Sorun Yaşanıyor

İstanbul Üniversitesi’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, sorunun Ulusal Akademik Ağ temelli bir sorun olduğu doğrulandı. Ulusal Akademik Ağ’ın sunucu hizmeti aldığı servislerde bir kesinti olduğu ve bu kesinti nedeniyle erişim sorunları yaşandığı belirtiliyor.

Ulusal Akademik Ağ

Erişim sorununa neden olan kesinti ile ilgili, kaynaklarla iletişime geçtiklerini de belirten yetkililer, sorunun kısa bir süre sonra çözüleceğini duyurmuş durumda.

Beklentiler 2-3 saat içerisinde sistemin sorunsuz bir şekilde kullanıma geri dönmesi yönünde. Fakat tabii ki şu an için başka bir detay açıklanmadı. Sunuculardaki kesintinin nedeni konusunda da herhangi bir bilgi açıklanmadığını ekleyelim. Bu konuda da açıklamaların yapılması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı