Haberlerİnternet

USB 4.0 Daha Hızlı Veri Akış Teknolojisi İle Geliyor

USB 4.0 ile artık veri hızı akışı daha hızlı bir noktaya gelecek.

Teknolojide 2020 yılı oldukça bereketli geçeceğe benziyor. Damla çentikli teknolojiyi akıllı cihazlarda daha fazla göreceğimiz, Wi-Fi 6 teknolojisi ile tanışacağımız, 5G teknolojisi ile daha sıkı karşılaşacağımız bu yılda bir adım da USB 4.0 teknolojisinden geldi. Buna göre daha hızlı veri akışı imkanı sunan bu teknoloji sayesinde, gözle görülür veri akışı sağlanarak hem vakitten hem de maliyetlerden kazanç elde edebileceğiz.

Daha Hızlı Veri Akışı Sağlayacak

USB 4.0, USB 3.0’a göre çok daha hızlı veri akış imkanı sunacak. Bu oran %30’lara çıkabilecek. Yani normalde 1 saatlik veri akışı için gereken süre, 42 dakikaya kadar düşebilecek. Bu da hem vakit hem de maliyet tasarrufu anlamına geliyor. Özellikle bilişim alanında çok büyük avantajlarının görüleceği kesin. Zira, bu alanda veri aktarımı yapılırken büyük zaman kayıpları yaşanmakta.

Thunderbolt 3 Artık Ücretsiz Sağlanacak

Veri akışını sağlayan teknoloji Thunderbolt 3 teknolojisi ve bunun lisanslı sürümü oldukça pahalı. Bu bağlamda USB 4.0 için Thunderbolt 3 ile bir protokol imzalanacak ve ücretsiz olması için ilk ciddi adım atılacak. Bir diğer söylentiye göre ise Thunderbolt 3’ün İntel ile ortaklaşa hareket edilecek. Zira, bu teknolojinin müşterilere olabildiğince ek maliyet getirmemesi için titizlikle hareket ediliyor.

Kademli Olarak Cihazlara Entegre Edilecek

USB 3.0’dan 4.0’a geçiş tahmin edildiği gibi hızlı olmayacak. Zira, bu sistemin entegrasyonu günümüzde yüz milyarlarca dolarlık ek maliyet anlamına geliyor. bu yüzden öncelikli sektörlere ve özellikle güçlü bilişim alt yapısına sahip şirketlere öncelik verilecek. Bundan sonraki adım ise, yeni çıkacak cihazlara bu teknoloji otomatik olarak entegre edilecek. USB 4.0’a ilk parti geçişin şirkete maliyeti toplamda 100 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı