Haberler

Veri Gizliliğini İhlal Eden Uygulama Marketten Kaldırılamıyor!

Btc Türk’ün bir uygulaması mevcut. Bu uygulamanın korsanı ve aldatmacası Play Store da yer alıyor. Uygulamanın birçok kişinin verilerini çaldığı tespit edildi. Bu konu hakkında bilgi verildi. Programın adı, nasıl çalıştığı ve neleri kopyaladığı hakkında bilgilere yer verildi.

Veri gizliliği birçok kişi tarafından önemsenen durumların başında geliyor. Verilerin istenmeyen kişilere aktarılması ve kaydedildikten sonra istenmeyen kişiler tarafından depolanması ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunları yaşamamak için mutlaka uygulama seçimine dikkat etmeniz gerekir. Eğer siz de Google Play Store vasıtasıyla son günlerde yeni bir uygulama indirdiyseniz dikkatli olmanızda fayda var. Yayınlanan bir uygulama binlerce kişi tarafından indirildi. Verileri depoladığı belirlenen uygulamanın kısa süre binlerce kişi tarafından indirilmesinin temel sebebi ise isim aldatmacası olarak gözlemleniyor. Birçok kişi uygulama ismine aldanarak kurulum gerçekleştirdi ve verilerinin çalınmasına neden oldu. Ne kadar bir kayıp olduğu ve verilerin nereye aktarıldığı hakkında pek bir bilgi olmasa da şuan için bilinen tek gerçek birçok kişinin mesajları ve farklı bilgileri kopyalanmış durumda.

Bildirimleri Okuyup Geliştiricisine Aktarıyor

Uygulama aslında güvenli ve hoş gibi gözükse de durum gözükenden kat ve kat daha farklı. Uygulama borsa verilerini gösterirken alttan izleme yapıyor. Bildirim çubuğunuza düşen mesajları, şifreleri, banka mesajlarını direkt olarak geliştiricisine aktarıyor. Eset yazılımı tarafından tespit edilen zararlı programın marketten kaldırıldığı göze çarpıyor. Fakat tehlike henüz tam anlamıyla geçmiş değil.

Kısa Süre İçerisinde Şikâyet Edildi Ve Kaldırıldı

Şikâyetlerin artması üzerine geliştiricinin uygulaması marketten kaldırıldı. BTC Türk’ün taklidi olan bu uygulama ile birçok BTC Türk kullanıcısı mağdur duruma düşecek gibi gözüküyor. Uygulama BTC Türk Beta pro adıyla yayınlandı. Fakat şikâyetler üzerine kısa sürede marketten kaldırıldı. Sonrasında ise farklı bir geliştirici tarafından aynı isimle tekrar marketteki yerini aldı. Bu uygulama da Google tarafından engellendi ve kaldırıldı. Son olarak ise geliştirici adı sabit kalırken uygulama adında beta eklentisi kaldırılmış gözüküyor. Uygulama BTC Türk Pro olarak markette yerini almış durumda. Eset tarafından yapılan açıklamada uygulamanın tekrar şikâyet edildiği ve yakın zamanda kaldırılacağından bahsediliyor. Birçok kişinin bilgilerine erişmek ve bunları farklı yerlerde güvenli olmayacak şekilde depolamak isteyen bu uygulamanın en kısa sürede kaldırılması önem taşıyor. Yoksa daha ciddi mağduriyetler yaşanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı