Volkswagen ile Ford Ortaklığı Açıklandı

Volkswagen ile Ford arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Volkswagen ile Ford arasında yapılan anlaşmanın nedeni ne? İki firma hangi konuda ortaklık kurdu? İşte detaylar.

Araç teknolojileri de zaman içerisinde değişiklik gösteriyor. Şu sıralar otomotiv teknolojilerinde elektrikli araç teknolojileri ve otonom araç teknolojileri gündemde. Özellikle otonom araç sistemleri üzerine önemli çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Birçok marka bu konuda önemli yatırımlarını açıklıyor. Bu markalar arasında yer alan Volkswagen ve Ford ise bambaşka bir açıklama yaptı.

İki firma tarafından yapılan açıklama sonrasında otonom araç ve elektrikli araç teknolojileri için yeni bir ortaklığın kurulduğu duyuruldu. Volkswagen ile Ford arasında kurulan ortaklığın önemli bir adım olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle yeni otonom sistemlerin geliştirilmesi konusunda çok önemli bir yol alınmış olacak.

Volkswagen ile Ford Anlaştı

Anlaşmanın şartlarının da belli olduğunu belirtelim. İki firmanın AR-GE süreci için anlaşmaya vardığı ortaya çıktı. Bu noktada Volkswagen tarafın Ford tarafından oluşturulan Argo otonom sürüş sistemlerine ortak olacak.

Geliştirme aşamasında olduğu bilinen Argo otonom sürüş sistemleri için ek destek sağlayacağı açıklanan Volkswagen, bunun için yaklaşık olarak 3.1 milyar dolar ödeme gerçekleştirecek. Sistem için 2.6 milyar dolar harcama yapacağı açıklanan şirketin, geri kalan para için ise ortaklık parası olarak ödeme yapması bekleniyor.

Bu durumda markanın yeni araç teknolojilerini geliştirme aşamasında desteğini görmek mümkün olacak. Ford ile ortak olarak geliştirilecek otonom sürüş sistemlerinde, yapay zeka kısmında da markanın aktif olarak görev alacağı açıklandı.

Volkswagen ile Ford

Volkswagen bunun için 200 kişilik destek verecek. Mevcut olarak oluşturulan 500 kişilik ekibe ek olarak 200 kişilik destek sunulacak ve tüm çalışanlar AR-GE sürecinin tamamlanmasına odaklanacak.

Ortaklık sonucunda geliştirilecek olan araç sistemlerinin ve yeni araçların ise 2023 yılında yollarda olması bekleniyor. Tabii ki süre için kesin konuşulmaması gerektiğini belirtelim. Süre kısmında değişiklikler olabilir. Geliştirme sürecinin erken tamamlanması ya da uzun sürmesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkün.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı