Wikipedia AYM Başvurusu genel kurulda

Wikipedia, çeşitli nedenlerden dolayı ülkemizde kısıtlanmıştı erişimin tekrar açılması için Wikipedia tarafından yapılan başvuruyu Anayasa mahkemesi Genel kurula sevk etti.

Wikipedia ülkemizde yaklaşık 2 senedir yasaklı durumda bulunuyor. Bu konu ile ilgili bir gelişme yakın zamanda yaşandı. Site yetkilileri AYM tarafından gündeme geldi. Wikipedia Vakfı tarafından yapılmış olan özel başvuru ile bu gündem belirlendi. Sitenin yapmış olduğu başvuru değerlendirmenin arkasından genel kurula sevk edilmesi uygun görüldü. Bu konu ile ilgili AYM Genel Kurulu tarafından verilecek olan karar heyecan içerisinde gerek kullanıcıları gerek ise yetkilileri tarafından beklenmektedir.

Web de Ansiklopedi

Site ülkemiz içerisinde kullanılmakta iken raflarımızda bulunan ansiklopedilerin yerini alarak merak ettiğimiz ve aradığımız birçok şeyin kaynağı durumundaydı. Gerek öğrenciler tarafından hazırlanan projelerde gerek ise merak edilen konularda veya iş hayatında lazım olan derinlikte bilgiler bu sitede bulunmaktaydı.

İnternet üzerinden birçok kaynağa direk ulaşıldığı gibi bu bilgi kaynağına da oldukça pratik bir biçimde ulaşılması sağlanmaktaydı. İnternet üzerinden ulaşılan en kapsamlı olan dijital ansiklopedi olarak da Wikipedia kullanılmaktaydı. Bu durum 2 sene önce alınan bir karar ile son buldu. Bunun gerekçeli kararı incelendiğinde sitenin savaş ile ilgili paylaşımları ve bazı suç unsuru olarak bilinen konularda vermiş olduğu bilgiler olarak gösterilmektedir.

Ülkemizde bu bilgilerin paylaşılması, yayılması ve övülmesinin yasak olması sebebiyle bu yasaklama getirildi. Site yetkileri bu konu ile ilgili yapmış oldukları savunmada bu konulara yaklaşım tarzının irade özgürlüğü kapsamına girmiş olması sebebiyle kullanıldığı belirtilmiştir. Bu savunma ile birlikte site erişimin yeniden sağlanması adına AYM başvurusu gerçekleştirmiştir.

Başka Ülkelerde Kısıtlama Var Mı?

Siteye erişim ile ilgili kısıtlamaya başka ülkelerde katılmış bulunmaktadır. Bu ülkelerden birisi de Çin devletidir. Bu devlet de aynı gerekçeleri göstererek ülke içerisinde siteye olan erişimi engellemiştir. Site yetkilileri yapmış oldukları başvurular ile bu ülkelerde sitelerinin erişim engelinin kaldırılmasını talep etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı